Projektowanie wnętrz on-line – wszystko co musisz wiedzieć

Współpraca zdalna stała się ostatnimi czasy bardzo popularna, nie tylko na kwestie związane z zarządzaniem swoim czasem ale poprzez utrudnienia jakie nałożono na nas poprzez wprowadzenie obostrzeń z powodu międzynarodowej „pandemi”. W tym artykule dowiesz się na co zwrócić uwagę oraz odpowiem na najczęściej zadawane pytania dotyczące pracy zdalnej projektanta wnętrz nad projektem Twojego wymarzonego wnętrza.

Najważniejsze zagadnienia tego wpisu:

 • Wady oraz zalety pracy zdalnej nad projektem
 • Czy konieczny jest bezpośredni kontakt z projektantem?
 • Jak przygotować się do współpracy zdalnej z architektem?
 • Czy wykonanie projektu on-line nie będzie utrudniony dla ekipy budowlanej?

Wady oraz zalety pracy zdalnej nad projektem?

Wady współpracy online

Pierwszym z wyzwań dla inwestora które pojawiają się w głowie inwestora to przede wszystkim komunikacja – np. „czy zdołam przedstawić swoje uwagi telefonicznie bądź mailowo?”. W obecnych czasach mamy do czynienia z polepszeniem się możliwości interaktywnej wymiany informacji poprzez rozmowy on-line na platformach takich jak: Skype, Teams, Zoom, a nawet Facetime czy Facebook video rozmowa. Zatem wadą którą początkowo zakładałeś, może się okazać oszczędnością czasu. Wiadomo, że kontakt on-line nie jest dla Nas tym samym co interakcja face-to-face, lecz można do niej się przystosować i przygotować. Aby być pewniejszym we współpracy z projektantem wnętrz, przy projekcie on-line ważne jest prowadzenie poprzez architekta rozmów tj. analizy poznawczej. Umiejętnie pokierowana rozmowa w związku z wymaganiami do inwestycji, nie powinna zakończyć się błędnie wykonaną koncepcją. Ważne abyś przygotował się również jako inwestor i odpowiedział sobie na kilka najważniejszych pytań, które powinny zostać szczegółowo omówione przy pierwszej rozmowie: jakie emocje chcę aby wzbudzało moje wnętrze?, jaką stylistykę preferuję?, jaka kolorystyka sprawia że czuję się dobrze?, jakim budżetem operuję na dzień dzisiejszy?

Przedstawienie materiałów wykończeniowych w projekcie on-line to zwyczajnie przekazanie próbek do przeglądnięcia przez inwestora na budowie. Co ważne architekt powinien przekazać mood board w postaci planszy .pdf która będzie wyznaczała styl projektu oraz jego najważniejsze wartości po to aby przy realizacji nie zboczyć z wyznaczonej drogi. Dzięki kurierom możemy poprosić o podesłanie próbek do zatwierdzenia, jednakże sam wybór będzie należał do inwestora. Tutaj zawsze polecam aby wyłożyć dany materiał odpowiednio w pomieszczeniach które mają zostać tym produktem wyłożone i dokonać analizy w ciągu dnia słonecznego, pochmurnego oraz wieczorem przy sztucznym świetle. Poradą projektanta będzie w tym wypadku przekazanie ważnej wiedzy dotyczącej podejmowania tych ważnych decyzji samodzielnie oraz wytłumaczenie w jaki sposób działa Nasz umysł m.in. złudzenia optyczne.

Zalety współpracy on-line

Najważniejszą zaletą współpracy on-line jest nieograniczona liczba pracowni. Możesz nie tylko skorzystać z usług lokalnej firmy, lecz poszukać projektanta z poza swojego okręgu. Wybór projektanta wnętrz nie należy do łatwych ponieważ każdy z Nas ma inne preferencje stylowe, w inny sposób organizuje swoją prace oraz w inny sposób je przedstawia. Każdy z Nas jest unikatowym artystą zatem dzięki współpracy zdalnej możesz wybrać takiego architekta który tworzy wnętrza które odpowiadają Twojej stylistyce oraz wymogom.

Koszta współpracy on-line są przeważnie niższe od kwoty za standardowy projekt, ponieważ odchodzą tutaj koszta związane z dojazdem na budowę. Liczy się czas spędzony przed projektem, dobór materiałów – załatwienie próbników do wysłania dla inwestora oraz kontakt poprzez komunikatory online.

Przebieg projektu on-line

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE ORAZ WSKAZÓWKI

Rozmowa z architektem – analiza poznawcza

Pierwsze wirtualne spotkanie/rozmowa z architektem może odbyć się poprzez platformy takie jak Skype, Zoom,Teams, Facebook video messenger. Sposoby komunikacji w szczególności w tych czasach, usprawniają wyżej wymienione aplikacje które z pewnością pozwalają na poznanie drugiej osoby. Niejednokrotnie inwestor poszukuje architekta wnętrz, z którym będzie łatwo nawiązać wspólny język. Należy wspomnieć tutaj iż każdy z Nas jest inny lecz zazwyczaj wybieramy ludzi z którymi w szybki sposób nawiązujemy wspólny język. Architekt wnętrz to taka osoba która nie tylko musi Cię poznać aby stworzyć odpowiedni projekt, lecz osoba z którą należy mieć te same wibracje 😉 Zwyczajnie chodzi tutaj o to abyś czuł się dobrze w każdej sytuacji aby zadać nawet najbardziej banalne wg. Ciebie pytania ponieważ nie ma głupich pytań. Poważny i doświadczony projektant, nie tylko przygotuje dla Ciebie brief który należy wypełnić, dodatkowo poprowadzi rozmowę w taki sposób że będziesz wiedzieć, że rozmawiasz z osobą która ma doświadczenie i sprawi że poczujesz się pewnie podczas prac projektowych. Budowa domu, remont mieszkania czy zwyczajnie realizacja wnętrza publicznego liczy się z wieloma wyzwaniami. Otwarta komunikacja wspomoże wiele sytuacji podbramkowych które pojawią się podczas prac projektowych i budowlanych. Na jakie pytania powinieneś być przygotowany podczas pierwszej rozmowy:

 • przewidziany budżet projektu (podzielony na aspekty zw. z wykończeniem wnętrza oraz robót budowlano-remontowych);
 • stylistyka wnętrz: tutaj ważne abyś przygotował zdjęcia inspiracji które opiszesz projektantowi, może być to całościowe przedstawienie wnętrza biorąc pod uwagę kolorystykę, ale również mile widziane jest abyś pokazała jakie konkretne meble, wyposażenie sprawia że wpada Ci w oko i chciałbyś je zastosować w swoich wnętrzach;
 • wyznaczyć trzy bazowe wartości projektu na podstawie emocji które mają pojawić się podczas przebywania we wnętrzu;
 • terminy: tutaj wyznaczasz projektantowi na kiedy najpóźniej planujesz remont, budowę, wprowadzenie się do wyremontowanego wnętrza – wszystko zależy również od tego na jakim etapie jesteś. Terminy rozpoczęcia prac projektowych nad mieszkaniem w stanie deweloperskim to min. 6 miesięcy przed planowanym wprowadzeniem. Oznacza to że przeznaczasz min. 3 miesiące na prace projektowe, następnie 2 do 3 miesięcy na prace wykonawcze. Z powodu sytuacji na świecie z powodu obostrzeń jakie wprowadzono, mamy do czynienia z wydłużeniem czasu oczekiwania na dany produkt. Zatem musisz liczyć się z tym, że czas oczekiwania na produkty może się wydłużyć.
 • Następnie dochodzi do rozmów dotyczących bardziej szczegółowych pytań względem danych pomieszczeń. Np. w kuchni wyznaczasz projektantowi jakie sprzęty agd są dla Ciebie konieczne, czy np. zlewozmywak ma być jednokomorowy, dwukomorowy z ociekaczem, czy zmywarka ma mieć panel widoczny z przodu, czy nowoczesny z integrowanym frontem itp. Wypełniony przez architekta podczas rozmowy Brief Poznawczy przesyłam klientom po rozmowie aby mogli nad nim zastanowić się do trzech dni po rozmowie aby nanieść ewentualne zmiany.

Inwentaryzacja inwestycji

Inwentaryzacja mieszkania/budowy/lokalu itp. przy wariancie pracy zdalnej jest raczej pozostawiania inwestorowi. Oznacza to że projektant pracuje na rzutach które zostały mu udostępnione. Jeśli nie posiadasz dokumentacji technicznej, bo projekt dotyczy mieszkania, czy domu do którego nie posiadasz aktualnych rzutów, możesz wspomnieć o tym architektowi, który wskaże Ci podczas pierwszej rozmowy należy wykonać inwentaryzację wnętrza. Możesz również dodatkowo zlecić wykonanie inwentaryzacji architektowi z którym współpracujesz, aby upewnić się, że pracujesz na prawidłowo wykonanych rzutach, które mają szczególne znaczenie w sytuacji np. zamawiania materiałów wykończeniowych, oraz mebli na wymiar. Jeśli posiadasz pliki od dewelopera, przy rozpoczęciu współpracy, przesyłam podrys rzutu wnętrza gdzie zaznaczam jakie wymiary są konieczne aby rozpocząć prace. Usprawnia to pracę a inwestor jest pokierowany przeze mnie w jaki sposób ma dokonać pomiarów tak aby niczego nie brakowało.

Jeśli kupiłeś ziemię, nie posiadasz jeszcze inwestycji ponieważ podjąłeś współpracę z architektem na bardzo wczesnym etapie, nie ma konieczności wykonywania inwentury, ponieważ zwyczajnie nie będzie co mierzyć. Ważne jest aby zachowywać zdjęcia z inwestycji, opisując je datami co usprawni również dziennik budowy.

Koncepcja Mood Board – wyznaczenie stylu wnętrza

Koncepcja Mood Board to bardzo ważny etap – jest to zlepienie wszystkich założeń inwestora i przedstawienie inspiracji oraz produktów i kolorystyki na rzucie wnętrza. Wszystko to ma na celu wyznaczenie stylistyki projektu którego będzie się trzymać projektant podczas prac projektowych. W zależności od rodzaju pomieszczenia przedstawiane są kolory ścian, rodzaj wykończenia, sztukaterie, drzwi, meble stałe oraz ruchome.

Często posiłkuję się aplikacją Pinterest – tzw. tablicami, gdzie mogę udostępniać Inwestorowi dane pomysły do wnętrza. Inwestor również może dodać własne inspiracje które znajdzie w tej aplikacji.

Nie bez powodu Mood Board pojawia się przed przygotowaniem Wizualizacji. Niektóre pracownie od razu przedstawiają wizualizacje, które niejednokrotnie zawierają bardzo drogie designerskie modele, gdzie inwestor zwyczajnie nie posiada takiego budżetu aby zastosować je w swoim projekcie – co zwyczajnie mija się z celem ich zastosowania. Aby wyznaczyć i sprecyzować styl pierwotnie używamy sprecyzowanych inspiracji, konkretnych mebli, lamp oraz rodzaju wykończeń po to aby zastosować je w modelu 3D i zwizualizować, nie na odwrót! Wizualizacja zatem staje się ostatecznym przedstawieniem całości zamierzanego projektu.

Wizualizacje podglądowe

Renderingi/ wizualizacje podglądowe pomieszczenia są istotną częścią prac projektanta. To na tym etapie tworzony jest model 3D z nałożeniem konkretnych materiałów oraz modeli mebli które mają pojawić się w rzeczywistości we wnętrzu inwestora. W zależności czy projektant wykonuje wizualizacje we własnym zakresie, czy też je zleca są one czasochłonne. Wizualizacje realistyczne trwają przeważnie około od 1,5h do nawet kilkunastu godzin na jedno ujęcie. Zatem warto posiłkować się również zdjęciami podglądowymi, bez ustawień realistycznych.

Możliwe jest również wykonanie animacji wnętrza aby pokazać inwestorowi wnętrze które”żyje”. Niekiedy takie ujęcia pomagają inwestorowi podjąć decyzję odnośnie danych materiałów wykończeniowych.

Opis wizualizacji to również ważny etap. Z reguły przedstawiam wizualizacje klientom na spotkaniu w oparciu na przygotowany wcześniej Mood Board oraz przygotowane specjalnie do spotkania materiały pokazowe w postaci próbników. Jednakże podczas współpracy on-line wskazanie próbników podczas przekazania wizualizacji jest raczej nie możliwe. Zatem zawsze opisuje rendery wnętrz, zgodnie z inwencją twórczą. Proszę inwestorów o zapoznanie się z przedstawionymi wizualizacjami, w taki sposób aby najlepiej je wydrukować i mieć je np. na lodówce bądź w pokoju aby co róż na nie zerkać. Te które będą Nam najbardziej odpowiadać będą do nas same przemawiać. Przeważnie po trzech dniach, jesteśmy w stanie stwierdzić co Nam się podoba najbardziej a co nie. Nie warto podejmować decyzji na wczoraj ponieważ pośpiech nikomu nie służy. Wnętrza które projektuje mają być przyjemne i ponadczasowe, bez podążania za trendami tylko wyznaczonych ściśle wartości przez inwestora – trendy i upodobania zmieniają się conajmniej od dwóch do pięciu lat. Wartości emocji raczej pozostają stałe.

Wybór produktów i materiałów wykończeniowych

Architekt wnętrz to osoba która powinna znać najnowsze i aktualne materiały oraz produkty proponowane na terenie kraju oraz nie tylko. Nie bez powodu architekci bardzo często uczęszczają na spotkania dla projektantów, różnego rodzaju targi wnętrzarskie, oraz odwiedzają wszystkie możliwe sklepy wnętrzarskie. Projektant który zakłada do projektu elementy designerskie, luksusowych marek nie mając pojęcia o budżecie, zwyczajnie nie ma doświadczenia w projektowaniu. Wpływa to na cało kształt wnętrza, a niejednokrotnie klient jest rozczarowany podczas sprawdzania stawek w internecie. Niestety w obecnych czasach mamy do czynienia z wieloma podróbkami (inni nazywają je „inspiracjami”) zatem jest możliwość zakupu tańszego, jednakże gorszego gatunku produktu który wygląda jak ten zastosowany w projekcie. Szanując wszystkich artystów staram się nie stosować tego rodzaju trików, ponieważ jeśli stać Cię na lampę marki Flos, nie powinieneś stosować zamienników. Ponadto kupowanie oryginałów ma na celu inwestycję, ponieważ jak wszyscy wiemy oryginały zawsze można odsprzedać za dobrą cenę, co innego zamienniki gorszej jakości.

Niezależnie czy jesteś klientem lokalnym, czy z drugiego końca Polski bądź nawet z zagranicy, stosuję zasadę wykorzystywania tylko sprawdzonych marek, które Klient może zobaczyć w każdym dobrym sklepie wnętrzarskim. Meble oraz oświetlenie wybieram również ze sklepów internetowych, niektóre posiadają swoje produkty w danych sklepach/showroomach w większych miastach w całej Polsce. Polecani producenci są mi znani, zatem nie bez powodu ich produkty są przedstawiane Klientom. Jest to wynik długoletniego doświadczenia w doborze produktów, które mają nie tylko spełnić swoją funkcję lecz mają być wykonane z dobrego rodzaju produktów. Nie zalecam nigdy wyszukiwanie tańszych zamienników, ze względu na bardzo słabą jakość która mija się z celem wydawania pieniędzy. Oszczędność to kupno produktów dobrej jakości, nie tych najgorszych zamienników, mądry zakup to inwestycja która ma być dokonana na lata.

Zakupy produktów przez internet mają jak i wady tak i zależy. Po pierwsze należy sugerować się rozmiarami i opisem, nie tylko zdjęciem. Plusem jest to że dokonując zakupów na odległość, przysługuje Ci prawo do zwrotu do 14 dni, bez podania przyczyny. Bierzesz na siebie odpowiedzialność aby ponownie wysłać towar do firmy od której dany produkt zamówiłeś. Jest to bardzo ważna informacja dla tych którzy nie znają dobrze praw konsumenta.

Listy wyposażenia oraz próbniki materiałów

Przy tworzeniu list wyposażenia oraz produktów stałych czy ruchomych, posługuję się przede wszystkim katalogami oraz sklepami internetowymi oraz stacjonarnymi. Aby odzwierciedlić wybór materiałów na Mood Boardzie który wcześniej przygotowuję w formie graficznej, tym razem przedstawiam klientom zestaw materiałów które zestawiam ze sobą i wykonuję tym samym zdjęcia w świetle dziennym aby ukazać proponowane materiały. Przygotowane materiały wykończeniowe w takim przekazie, pozwala inwestorowi dokonać decyzji w związku z ich wyborem. Ograniczenie ilości materiałów jest lepsze niż poszukiwanie różnorodnych materiałów które widzisz w sklepie. Im większy wybór tym większa dezorientacja w kwestii zakupu. Zawsze staraj się zaufać swojemu projektowi który nie bez powodu jest osobą która dziennie przegląda dużą ilość produktów z których proponuje dane rozwiązanie. Większość z Nas projektantów, posiada w swojej pracowni dużą ilość próbników które wspomagają w przedstawieniu koncepcji. Niektórzy producenci posiadają na swoich stronach internetowych możliwość zamówienia próbki danej podłogi, tapety, fototapety, tapicerki itp.

Listy wyposażenia || House of Harold

Rysunki wykonawcze

Rysunki techniczne to nic innego jak dokumentacja techniczna projektu wraz z wszelkimi adnotacjami dotyczącymi wykończenia przez ekipę remontową. Przekazywane są za pośrednictwem maila oraz omawiane przez skypa (lub za pośrednictwem pozostałych aplikacji) gdzie udostępniam widom na swój pulpit/biurko gdzie omawiam każdy rysunek zgodnie z ich kolejnością. Poniżej przedstawiam listę rysunków technicznych jakie otrzymujesz w wariancie projektu koncepcyjno-wykonawczym (czyli z dokumentacją techniczną)

 • rzut ogólny z rozmieszczeniem
 • rzut oświetlenia | elektryki
 • rzut sufitu – konstrukcji lekkiej gk, sufitów napinanych oraz innych dekoracji
 • rzut sufitu wraz z oświetleniem
 • rzut wodno-kanalizacyjny & co.
 • rzut ogrzewania podłogowego wraz z wskazaniem rozmieszczenia mebli
 • rzut podłóg wraz z listwami przypodłogowymi
 • widoki na ściany wraz z opisem i rozmieszczeniem danych materiałów
 • projekt mebli na wymiar / indywidualnych rozwiązań
 • projekt zabudowy kominka
Rysunki wykonawcze | Dokumentacja techniczna

Planowanie budżetu

W jaki sposób rozplanować budżet na wykonanie prac przy pracy zdalnej? Otóż przy współpracy z moją pracownią otrzymujesz pod koniec prac projektowych spis prac które należy wykonać w nawiązaniu do aranżacji wnętrz oraz obecnego stanu. Znajdziesz w nich najważniejsze prace projektowe które muszą zostać wykonane wraz z orientacyjną ceną za ich wykonanie czyli robociznę bez kosztów zw. z kupnem produktów. W związku z tym, że każdy wykonawca ma swoje stawki oraz zaopatruje się w różnych sklepach, hurtowniach ciężko jest wycenić dokładnie koszta za całokształt robocizny oraz produktów koniecznych do budowy/remontu/aranżacji. Listy zw. z wykonaniem koniecznych czynności remontowo-budowlanych nie uwzględniają produktów związanych z materiałami budowlanymi tj. płyty gk, czy płyty vedi, stelaże gk, ilości zaprawy, ilości tynków.

Przyjmujemy obecnie że do każdego remontu dodajesz około 20-30% kwoty do planowanego budżetu. Ze względu na fakt iż na budowie dość często wychodzą różne rzeczy w trakcie, musisz przewidzieć, że koszta zw. z tym wyzwaniem mogą wzrosnąć w bardzo nie przewidziany sposób. W szczególności jeśli remontujesz, modernizujesz inwestycję która ma już swoje lata. Tym bardziej musisz być przygotowany na to, że codziennie możesz się dowiadywać o wzroście kosztów co niestety wpływa na całościowy budżet inwestycji i wpływa na to co jest przewidziane na sam koniec czyli właściwie aranżację i dodatki.

Aby sprawnie prowadzić budżet budowy/remontu inwestycji załóż swój osobisty segregator i tam wkładaj wszystkie faktury(mogą być kopie) oraz zamówienia oraz podliczaj dany miesiąc patrząc na to ile pieniędzy wydałeś na jakie elementy. W następnym etapie sprawdzaj na jakich materiałach możesz zaoszczędzić, a na jakich jednak nie warto i należy lekko pozmieniać budżet zw. z wykończeniem, bądź odsunąć z czasem zamówienia danych elementów.

Wizyty na budowie

Zapewne zastanawiasz się czy po zakończeniu współpracy z projektantem wnętrz będziesz potrzebować wizyt na budowie. Co wtedy? Wszystko zależy od tego do czego potrzebujesz wizytę, ponieważ wiele rzeczy można rozwiązać przez telefon bądź nawet zdzwaniając się na video-rozmowę z projektantem. Jesteśmy na takim etapie swojego życia, że o wiele bardziej cenimy swój czas niż cokolwiek innego. Jeśli budowa znajduje się na drugim końcu Polski wygenerowane koszty będą dość spore aby przyjechać na budowę dosłownie na 2-3 godziny. Większość czasu spędzamy przy projektach oraz dokumentacji, więc przebywanie w trasie przez około 3 do 5 godzin jest bardzo nie produktywne. Zatem nie masz co się obawiać że nie będziesz mieć projektanta na budowie ponieważ osoba która zajmuje się projektowaniem ma rozwiniętą wyobraźnię, wie co zaprojektował i wie w jaki sposób wspomóc inwestora w chwili kiedy nastanie dziwne pytanie od wykonawcy. Druga kwestią istotną jest zatrudnienie ekipy remontowej która wie jak czytać dokumentację techniczną i faktycznie pilnować aby się z nią zapoznali a jeśli mają wątpliwości należy zastrzec aby zawsze dopytali inwestora lub prowadzącego projektanta.

Podsumowanie

Zatem jak sam widzisz praca zdalna z architektem wnętrz, może mieć swoje minusy ale jednak przeważają zalety, zatem nie ma czego się obawiać w związku ze zdalną współpracą. Możliwości komunikacji w obecnych czasach są bardzo rozwinięte, prawie wszyscy posiadamy nowoczesne smartfony z dostępem do internetu zatem można powiedzieć że masz pomoc architekta pod ręką. Większość moich projektów to projekty wykonywane zdalnie, zatem masz pewność że tego typu praca jest mi znana nie od dziś. Co ważne aby zaraz po rozmowie podsumować tematy które się poruszyło, zatem zawsze zapisuje w wiadomości e-mail tematy które zostały omówione oraz postanowienia i wskazówki. Jest to bardzo ważna wskazówka ponieważ biorąc pod uwagę ile rzeczy potrafimy robić na raz, większość z informacji przekazywanych ustnie w 80% umykają nam pod koniec dnia.

Większość moich projektów to praca zdalna, która odbywa się na terenie całego kraju oraz za granicą. Wykonuje projekty koncepcyjne, wizualizacje oraz kompleksowe projekty wraz z dokumentacją techniczną. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości co do współpracy zdalnej zawsze staraj się zapytać samego siebie czego najbardziej się obawiasz i poszukaj właściwych pytań do architekta który będzie w stanie zaspokoić Twoje oczekiwania i sprawić, że współpraca z nim będzie wydawać się lekka i przyjemna. Pamiętaj że budowa/remont/aranżacja to wyzwania które często napotykają przed nami wiele problemów które należy umiejętnie rozwiązywać poprzez spokój i odpowiednią komunikację.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: