Psychologia wnętrz – elementy które wpływają na Twoje samopoczucie

Zagadnienie projektowania wnętrz jest bardzo szeroko rozwinięte oraz oparte na psychologii ludzkiej. Jak wszystko na tym świecie, opierane jest na emocjach oraz energii towarzyszącej danej przestrzeni czy produktu. Zatem aby bliżej zrozumieć proces projektowania wnętrz w oparciu o psychologię ludzkiego umysłu, przedstawiam sześć najważniejszych elementów które wpływają na Twoje samopoczucie – na co warto zwrócić uwagę w Tworzeniu wymarzonego, harmonijnego wnętrza spełniającego wszelkie funkcje funkcjonalne danej przestrzeni.

Zastanawiasz się może, dla czego to wszystko sprowadza się do tak prostych zagadnień? Otóż umysł ludzki z reguły lubi rozdrabniać wszystko na części pierwsze, co nie zawsze jest korzystne dla naszego samopoczucia. Często skupiamy się na rzeczach, które w rzeczywistości nie mają większego znaczenia w szerszym spektrum widzenia. Zapoznaj się z tajnikami które pomogą zrozumieć dla czego tak ważne jest aby spojrzeć na wszystko z konkretnej perspektywy.

1.Definicja Twojego sukcesu

Zapewnie dziwi Cię, jaki ma to związek z projektowaniem? Zdefiniowanie swojego osobistego sukcesu zaczyna się od wnętrza Twojej niepowtarzalnej inteligencji. Każdy z Nas nosi w sobie wiele marzeń oraz percepcję osobistego sukcesu. Aby szerzej opisać to zagadnienie skupię się tutaj na emocjach które towarzyszą nam na każdym kroku, sterują naszym życiem i stanowią fundament naszego jestestwa. Zatem zastanów się na samym początku, czym jest dla Ciebie sukces? Jak byś widział siebie w nowym domu – co jest dla Ciebie najważniejsze.

Aby prawidłowo zdefiniować SUKCES – należy wybrać konkretne wartości z którymi najbardziej się zgadzasz a następnie ustanowić piorytety tych wartości. Ważne abyś nie zagłębiał się szczegółowo, nie analizuj nie rozkładaj na czynniki pierwsze, zwyczajnie podążaj za własną wewnętrzną intuicją, która zawsze wie czego Ci najbardziej potrzeba.

Tworząc wnętrze domu, skupiamy się przede wszystkim na emocjach oraz wartościach które chcemy aby nam towarzyszyły. Dom to azyl, w którym chcemy czuć się nie tylko bezpieczni ale również inspirowani do działania. Aby dobrze określić założenia do projektu wnętrza określ najpierw jakie emocje i wartości są dla Ciebie najważniejsze, pomoże to w określeniu koncepcji wnętrza przez projektanta.

Aby zagłębić się w temat i wyznaczyć swoje wartości przejdź do artykułu ” Zdefiniuj swój sukces – droga do harmonijnego funkcjonalnego wnętrza marzeń”.

2. Jak żyjemy

Każdy z zaprojektowanym przeze mnie domów, był ćwiczeniem i eksperymentem w którym starałam się zrozumieć, jak postrzegamy rzeczy, co sprawia nam radość i co tak naprawdę chcemy osiągnąć. Sposób projektowania wnętrz nie powinien ograniczać się jednak tylko do jego wyglądu. Twój dom musi tobie służyć i dostosować się do twojego stylu życia. Podczas pracy z klientami, zawsze staram się odnaleźć, co kryje się za ich potrzebami i pragnieniami. Głęboko wierzę, że nie można czuć się dobrze we wnętrzu, do póki nie odkryje się, co ma się składać na dobre samopoczucie w danym miejscu. Chodzi o to aby wnętrze w pełni odzwierciedlało to kim jesteśmy,

Wszyscy mamy jakieś wyobrażenie o tym jak chcemy żyć, ale rzadko skupiamy się na tym jak żyjemy – co przeważnie robimy, co sprawia nam radość, co się sprawdza a co sprawia że czujemy niepokój. Każdy z nas tworząc wnętrze wymarzonego domu, musi się zastanowić, jakie ma pragnienia i potrzeby, a następnie zestawić je z tym na co może sobie pozwolić, a następnie uzyskać jak najlepszy kompromis, by poczuć się dobrze. Zadowolenie to wieczne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak żyć, a każdy z nas potrzebuje czegoś innego.

Zatem jak stworzyć dom na 10 lat? Jak zaprojektować ponadczasowe, eleganckie i świeże wnętrze? Otóż ponadczasowe wnętrze można zmodyfikować i delikatnie odświeżyć, by stało się odpowiednie dla danego okresu, a jednocześnie było zgodne z aktualnymi potrzebami mieszkańców.

Współczesny sposób życia pozbawił nas prywatności, ponieważ od pewnego czasu zaczęliśmy spajać i łączyć przestrzenie mieszkalne w wielofunkcyjne wspólne strefy – kuchni, jadalni i pokoju dziennego, które stały się przestrzeniami, gdzie przeważnie skupia się życie rodzinne. Wpuściliśmy również do swoich domów technologię, przez co trudniej oddzielić pracę od życia, znaleźć chwilę wytchnienia i miłe uczucie po prostu bycia. W efekcie zrezygnowaliśmy z czegoś, co w funkcjonowanie dom wprowadziły nasze babki – nie jest to złe, ponieważ wynika ze współczesnego stylu życia. Trzeba sobie zadać pytania, jaki jest nasz styl życia? Kto z nami mieszka – o to właśnie pytam swoich klientów przy rozpoczęciu projektu.

NIE PRZEOCZ!
 • Przestudiuj swoje potrzeby i skonfrontuj je z budżetem, a następnie pogódź się z koniecznością pójścia na kompromis. Każdy z nas przez to przechodzi.
 • Nie można uciec od kosztów. Koszt to koszt, zatem ustalenie co jest dla Ciebie piorytetem pozwoli Ci niwelować niepotrzebne wydatki.
 • Podejmuj decyzję zgodnie z ustalonymi piorytetami – gdy masz problem z wyborem zawsze posiłkuj się mapą swoich wartości, która pomoże Ci przy wyborze.
 • Nie komplikuj tylko upraszaj, znaj swoje potrzeby oraz styl życia. Less is more more is less.

Życie to odczuwanie. A to, jak chcesz odczuwać, może wpływać na każdy aspekt w domu, począwszy od wygody, a skończywszy na tym, aby był piękny. Trzeba mieć wolną rękę w projektowaniu i uwzględniać potrzeby mieszkańców domu. bo dom to podstawa, miejsce z którego wyruszasz w świat każdego dnia.

3. Inspiracja i własny styl

Jestem przekonana, że każdy z Nas widzi na swój sposób i jest zdolny do projektowania. Ludzka nietuzinkowość jest dla mnie największą inspiracją. podczas rozmów pomysły instynktownie przychodzą mi do głowy, są one efektem analizy poznawczej, oraz rozmów prowadzących do zrozumienia ich potrzeb i wyobrażeń. Nieustannie spotykam ludzi, którzy w takim samym stopniu jak ja ekscytują się potencjałem, jaki niesie projekt zmiany życia. Podczas pracy z klientami, zawsze proszę ich o stworzeni własnej mapy/tablicy marzeń którą wspólnie omawiamy. Istotne jest aby zdjęcia oddawały konkretny nastrój i precyzowały co jest dla nas ważne, inspirujące, co chcielibyśmy mieć we własnym domu. Używamy tych inspiracji jako punktu wyjścia do dyskusji, ale również inspiracji do stworzenia domu ich marzeń. Podróże to kolejne źródło inspiracji: często powtarzam, że odległe miejsca wyzwalały we mnie pewne myśli, czy to dotyczące połączenia faktur, kolorów czy po prostu rozmieszczenia mebli.

Dla mnie bardziej liczy się duchowość niż fizyczność, lubię więc skupiać się na ogólnym wrażeniu i emocjach przy tym towarzyszących. Jest to podstawowa zasada mojej pracy. Pamiętaj aby nigdy nie sugerować się trendami oraz nowinkami. W istocie jesteś w stanie zainspirować się z każdego źródła, jednakże zwracaj uwagę na to czy coś jest ponadczasowe i będzie Cię zadowalać przez lata. Obecnie mamy do czynienia z trendem, gdzie wszystkie wnętrza wyglądają tak samo – klasyczne wnętrza to nie tylko sztukaterie, kamień calacatta i złote dodatki. To coś o wiele więcej niż ładne i przytulne wnętrze. Odnoszę czasem wrażenie, że niektórzy projektanci nie potrafią poprowadzić klienta w jego indywidualną stronę, korzystają z inspiracji niczym podkład do projektu, co za tym idzie wnętrza w których zamieszkujemy stają się kolejnym trendem wyznaczonym przez media a nie przez nas samych. Od studiów tworzyłam wnętrza w stylu nowoczesnej klasyki, glamour inspirowane art deco, starożytnymi cywilizacjami oraz minimalizmem. Oznacza to że staram się łączyć najbardziej skrajne nurty w stylu aby osiągnąć nieskazitelną równowagę i wyznaczyć nowy tor w projektowaniu – nie kalkowaniu. Gdy przeglądasz inspiracje innych pracowni z pewnością instynktownie wybierasz to co przykuwa Twoją uwagę, zamiast skupić się na całej wizualizacji wnętrza skup się na tym co przyciągnęło Twoją uwagę? Bo w 75% Twoją uwagę przykuwa ładne zdjęcie, tło oraz świecące dodatki. Inni – przede wszystkim mężczyźni, skupiają się w dużej mierze na funkcjonalnych aspektach nie na stylu – co uważam za bardzo dobre.

koncepcja kolorystyczna – tablica inspiracji

Aby odnaleźć swój własny styl stwórz mapę/tablicę inspiracji i wypisz dla samego siebie, co w tych inspiracjach łapie Twoje serce. Jak się czujesz? Co to powoduje? Układ mebli, kolor ścian? I nie próbuj odpowiadać, że cała kompozycja. Projektowanie wnętrz nie jest zabawą w tworzenie wnętrz z obrazka, to odnalezienie najlepszego kompromisu między tym co nam się podoba a co właściwie potrzebujemy. Wszystko to ponadto określa również funkcjonalność, zatem nie sugeruj się wizualizacjami ponieważ one często potrafią posiadać błędy których nie jesteś w stanie na pierwszy rzut oka uchwycić. Np. często spotykam się z wizualizacjami, które posiadają źle przeskalowane lampy, drogie designerskie meble bądź skopiowany projekt z pracowni z poza Polski….(czyt. plagiat). Uważam, że każdy z nas posiada unikalny styl i tym samym nasze wnętrza powinny to odzwierciedlać.

Pamiętaj!!!

Inspiracja to nie ” kopiuj & wklej” – jeśli chcesz osiągnąć daną estetykę nie kopiuj cudzych projektów. Kopiowanie jest z reguły wynikiem, bardzo złych cech charakteru – błądząc w poszukiwaniu siebie kopiujemy to co podoba nam się u innych. Bycie indywidualistą sprawi, że zainspirujesz się danym wnętrzem, ale stworzysz je na własnych zasadach, ponieważ o to odzwierciedli Twoje wnętrze w przestrzeni. Kopiowanie do niczego dobrego nie sprowadza, zatem pozbądźmy się w swoich wyborach chęci kopiowania całości projektu innego wnętrza. Jak już wiesz, projektowanie to pomaganie inwestorom odnalezienie własnego unikatowego, ponadczasowego stylu w harmonii bez konieczności kopiowanie cudzej pracy która de fakto jest plagiatem- czyli łamaniem praw autorskich danego autora.

4. Kolor ma znaczenie

Z reguły nie myślimy o kolorze jakoby miał wpływ na nasze samopoczucie. Jednak okazuje się,że sami jesteśmy energią która przepływa przez nieskończony wszechświat który oddaje swoją energię w postaci kolorów. Zapewne znasz zdjęcia, dalekich galaktyk i z pewnością zauważyłeś że każda z nich posiada inny kolor? Otóż co musisz wiedzieć, kolory widziane w przestrzeni kosmicznej są fotografowane za pomocą specjalnych przyrządów, m.in. podczerwieni dzięki czemu piękne zdjęcia naszego wszechświata mogą być widoczne w naszym spektrum widzenia. Co to oznacza? Oznacza to, że widzimy kolory w bardzo małym spektrum gamma. Nasza soczewka, zatem odbiera przekaz wybranych kolorów, a mózg przetwarza je na to co widzimy i jak odbieramy kolory i przestrzeń. Pamiętajmy, że gdyby nie światło nie widzielibyśmy nic poza czernią. Zatem, widzisz jak istotne jest aby odpowiednio dobierać kolory we wnętrzu w którym chcemy stworzyć np. bardzo przytulną atmosferę, kojącą nerwy oraz nastrajającą pozytywnie. Kolory nie dotyczą tylko samopoczucia, ale również smaku! Tak, kolory danych potraw mają wpływ na to jak smakują. Zatem kolor odgrywa w naszym życiu bardzo dużą rolę postrzegania przestrzeni oraz wpływa na wszystkie nasze zmysły. Wyobraź sobie, że nawet to jaki kolor ubrań najczęściej nosisz, odzwierciedla to w jaki sposób się czujesz, np. osoby z depresją, często noszą ubrania ciemne, osoby radosne chętniej sięgają po jaskrawe kolory, lubią biele oraz odcienie beży. Zastanawiasz się może, dla czego tak bardzo przykuwamy uwagę do tego jakimi kolorami się otaczamy? Bardzo ważnym aspektem odbierania kolorów, jest również społeczeństwo, kultura w której się wychowujemy. Otóż jedni uważają kolor czerni za kolor żałoby, w innych krajach możesz się spotkać, że podczas żałoby nosi się ubrania w kolorze bieli oraz czerwieni. Znaczenie tych wyborów opiszę w dalszej części. Natomiast zgodzisz się ze mną, że nieświadomie nauczono nas reakcji na dane kolory, np. gdy zobaczysz czarnego kota, który przebiegnie Ci drogę – w niektórych kulturach oznacza to pech, lecz gdy zobaczysz kota rudego w białe łaty, nie odbierzesz tego jako zły znak. Życiowe prawda?

STYMULACJA VS. SPOKÓJ

Zapewne wiesz, że cała paleta kolorów jest oparta na zasadzie ciepłych oraz zimnych odcieni. Ale co to właściwie oznacza? Sugerujemy się tym co zostało nam wprowadzone do podświadomości, że musimy wszystko dzielić i segregować w mniejsze grupy. Jak już sam widzisz, odbierając kolory żółci, czerwieni, pomarańczy – myślimy o wakacjach, które kojarzą nam się z ciepłą pogodą, zatem zrozumiane jest że kolory niebieskie, fiolety kojarzymy jako zimne kolory. Intuicyjnie wiemy który z kolorów jest ciepły a który zimny. W zależności od palety i mieszanki kolorów bazowych możemy np. otrzymać ciepły odcień fioletu. Czy to faktycznie możliwe? Tak, wszystko jest kwestią tego w jaki sposób postrzegasz kolory, i jakie sprawiają że czujesz się dobrze, przy odpowiednim doborze oświetlenia każdy kolor może stać się ciepłym bądź zimnym.

Psychologia koloru ma ścisły związek z naszymi oczami oraz ich falami. Wyobraź sobie, że człowiek nie potrzebuje dużo czasu aby zobaczyć kolor zielony, co Cię mocno zdziwi, nasze Słońce wcale nie jest koloru żółtego. Kolor jaki do nas dociera i widzimy to żółty, lecz Słońce jest defakto zieloną planetą o czym mało osób wie. Zatem co musisz wiedzieć, kolory które postrzegamy w istocie mogą być tylko impulsem/energią/falą którą odbierasz na danej częstotliwości fal elektromagnetycznych. To tak jak słuchać radia, każda stacja nadaje inną audycję, dzięki zmianie częstotliwości, zmieniasz kanał i audycje której słuchasz. Tak samo dzieje się z postrzeganiem kolorów, wszyscy ludzie na naszej planecie odbierają kolory w bardzo wąskim spektrum, zatem patrząc nocą w niebo widzisz przeważnie czarne niebo z jasnymi odległymi gwiazdami, zamiast rozbłysk kolorowych gazów wokół galaktyk. Zwróć uwagę na to, że każdy z nas odbiera kolory na różnej częstotliwości w wąskim spektrum, w zależności od ustawień w soczewce. Zdarza się, że przy wyborze koloru na ściany, para nie może zdecydować się na jeden odcień. Wszystko dla tego, że mężczyźni oraz kobiety inaczej postrzegają kolory. Kobiety – czyli energia żeńska z reguły skupia się bardziej na odcieniach, jest bardziej kreatywna zatem odróżnia kolory fuksji, łososia, burguntu itp. Mężczyźni- czyli energia męska, upraszcza odcienie które widzą, dla nich np. kolor łososiowy jest kolorem różowym, to w jaki sposób klasyfikują kolory ma duży wpływ na postrzeganie kolorów przez dwie energie żeńską i męską.

Światło jest promieniowaniem widzialnym (elektromagnetycznym) zdolnym do wywoływania u człowieka i zwierząt bezpośrednio wrażeń wzrokowych, z których wynika widzenie. Przyjmuje się, że promieniowanie widzialne zawiera w widmie fal elektromagnetycznych, w bardzo wąski przedział od 380 do 780 nm. Taki zakres odbiera nasze oko, ale zwierzęta mogą rejestrować promieniowanie o innych długościach.

W widmie światła widzialnego istnieją przedziały o różnych długościach fal, które oko ludzkie odbiera jako wrażenie różnych barw, np.:

 • przedział o długości fali od 380 nm do 436 nm – fiolet,
 • przedział o długości fali od 436 nm do 495 nm – niebieski,
 • przedział o długości fali od 495 nm do 566 nm – zielony,
 • przedział o długości fali od 566 nm do 589 nm – żółty,
 • przedział o długości fali od 589 nm do 627 nm – pomarańczowy,
 • przedział o długości fali od 627 nm do 780 nm – czerwony.

Jak juz zauważyłeś dany kolor oznacza się w tabeli długością fal. Zatem jak kolor wpływa na nasz nastrój? Wyobraź sobie, że budząc się z rana i otwierając oczy Twoja soczewka widzi prawie 7000000 kolorów! Niektóre z nich mogą przyczynić się do bólów głowy czy ogólnego złego samopoczucia. Poniżej znajdziesz opisy najbardziej podstawowych kolorów oraz to w jaki sposób wpływają na nasze samopoczucie.

NIEBIESKI – ZIMNA PALETA

Kolor niebieski, wszystkim kojarzy się z niebem oraz wodą. Obydwa skojarzenia sprawiają, że stajemy się nieco bardziej rozluźnieni. Zatem jeśli chcesz czuć przyjemną aurę świeżości, relaksu wykorzystaj ten kolor w sypialni. Nie musisz malować całej sypialni w niebieskim odcieniu, wystarczy, że udekorujesz wnętrze niebieskimi dodatkami np. poduszkami, plakatem czy dziełem sztuki, a nawet pościelą.

ŻÓŁTY – CIEPŁA PALETA

Kolor szczęścia, kojarzy nam się ze Słońcem, dające życie na Ziemi. Reprezentuje optymizm, inspiruje do działania, kojarzy się z ciepłymi wakacjami. Stymuluje nasze nerwy oraz mózg, wpływając pobudzająco. Nadaje się przede wszystkim do pomieszczeń gdzie wykonujemy pracę ponieważ wpływa na naszą pamięć oraz wspomaga w komunikacji. Zatem wykorzystaj ten kolor w miejscach gdzie chcesz poczuć się bardziej energiczny do działania. Domowe biuro, przestrzenie biurowe, przedszkola itp.

ZIELONY – KOLOR NATURY

Kolor natury która nas otacza zawsze sprawia, że czujemy się spokojni, zbalansowani, stabilni. Limonka np. sprawia, że poczujemy przypływ energii, ciemniejsze odcienie butelkowej zieleni sprawiają, że zanurzamy się w nieskończoną inteligencję natury który wprowadza nas w stan uspokojenia i harmonii ze światem zewnętrznym.

KOLOR ZIELONY W ŁAZIENCE

FIOLET – ZIMNA PALETA

Fioletowy uzyskujemy za pomocą połączenia czerwonego oraz niebieskiego koloru. Zatem jak widzisz łączenie kolorów ma znaczenie, ponieważ w tym wypadku łączysz zimna i ciepłą paletę otrzymujesz kolor który relaksuje. Fiolet od zawsze kojarzył mi się z lawendą, ma ona bardzo dobry wpływ na nasze samopoczucie, uspakaja nerwy, co zadziwiające odstrasza owady. Lilia to odcień fioletu, który z pewnością będzie idealny do wykorzystania w pokoju dziewczynki, w sypialni oraz łazience. Jasne odcienie fioletu są często wykorzystywane z paletą monochromatyczną ale o tym nieco później.

CZERWONY – CIEPŁA PALETA

Czerwień jest jednym z najbardziej intensywnych kolorów z całej palety. Kojarzy nam się z sercem, miłością, energią oraz z pewnością siebie. Kolor ten zalecam wykorzystywać w dodatkach we wnętrzach prywatnych, co innego we wnętrzach komercyjnych – tutaj w zależności od branży kolor czerwony jest często kierowany do ludzi aby podejmowali szybciej decyzję. Z pewnością znasz markę McDonald, sieciówki z fast foodami, które jako pierwsze marki zdecydowały się na połączenie dwóch bardzo intensywnych kolorów żółci oraz czerwieni – nie bez powodu. Jak wiadomo tego typu restauracje, skupiają swój cel na szybkich posiłkach ( nie będę tutaj debatować na temat zdrowia), aby osiągnąć swój sukces stworzyli połączenie kolorów, która powoduje wzrost energii, radości oraz apetytu a ich logo rozpoznawalne jest na całym świecie. Z pewnością spotkałeś się z sytuacją, w trakcie podróży że nie byłeś głodny, jednakże gdy zobaczyłeś znak na drodze który specjalnie kieruje Cię do szybkiego Drive-thrue aby zamówić ulubione frytasy i burgera, nagle apetyt sam przyszedł? Celem wykorzystania koloru żółtego wpływa mocno do Twojej podświadomości, daje Ci energię i radość, czerwony jednak podsyca tą energię powoduje, że chcemy szybko zaznać odrobinę dobroci. Kolor czerwony w dużej mierze jest drażniący dla oczu, z powodu swojej intensywności, zatem nie posiedzisz długo w pomieszczeniu z czerwonymi ścianami, zatem szybkie posiłki w takim wnętrzu są wskazane – możesz teraz czuć się, że jesteś wiecznie sterowany? Niestety cała filozofia psychologii kolorów polega na tym aby wpływać na ludzi w dany sposób aby doprowadzić ich zachowania do wyznaczonego celu. W tym przypadku mamy do czynienia z tym jak kolory znanych marek wpływają na nasze decyzje żywieniowe.

wnętrze z czerwona lodówką

BIEL – czy biel jest kolorem?

Ktoś kiedyś zapytał mnie czy biel jest kolorem? Rozbawiona tym pytaniem, odpowiedziałam czy czerń zatem jest nicością? Tak biel jest kolorem i to moim ulubionym! Dzięki bieli możemy wzbogacić nasze wnętrze, kolor ten powiększa optycznie, sprawia że czujemy się zrelaksowani i jest idealnym tłem do wyeksponowania innych materiałów. Biel nie musi być nudna, ponieważ jak wiadomo odcienie bieli nie mają końca. Biel symbolizuje czystość, lojalność, boskość, życie oraz wpływa na nas relaksująco.

mieszkanie w odcieniach bieli oraz beży

CZERŃ – KOLOR ELEGANCJI

Reprezentuje elegancję, siłę, luksus, wyrafinowanie oraz szykowność. W teorii kolor czarny oznacza całkowity brak światła widzialnego odbijanego przez ciało przy dowolnym oświetleniu widzialnym. Ok ale co to oznacza? Oznacza to, że kolor czarny pochłania światło niczym czarna dziura -chyba, że np. pomalujesz fronty meblowe na kolor czarny z połyskiem, wtedy efekt odbicia sprawi, że powierzchnia będzie lustrzana i odbije światło. Jedną z najciemniejszych substancji spotykanych w warunkach naturalnych na Ziemi jest smoła i sadza.

Jestem znana z używania palety neutralnej – czerni, bieli, szarości i popielatych beżów, które stanowią idealne tło każdego projektu. Subtelność i kontrast odcieni i faktur to klucz do udanych monochromatycznych projektów, gdzie nie dominuje biel, ani czerń, lecz tworzą one neutralną równowagę. Paleta kolorów monochromatycznych zawsze mnie inspiruje, obejmuje ona wszystkie neutralne tony pomiędzy ekstremami kolorystycznymi: czerni i bieli. Ta paleta zawiera nieskończoną ilość odcieni czerni, antracytu, szarości, bieli, brązu, beżów piaskowych i kremowych.

5. Układ pomieszczeń

W psychologii wnętrz, wyróżniamy kilka ważnych czynników które wpływają na funkcjonalność wnętrza. Jak już wiemy, każdy z nas inaczej odbiera kolory, inaczej spędzamy czas, jemy i odpoczywamy. Zatem projektując wnętrze konieczne jest aby ustalić poprawny układ pomieszczeń, wydzielić strefy i stworzyć przestrzeń szyta na miarę. Współczesne domy i mieszkania projektowane są w oparciu o otwartą dzienną strefę życia domowników. Jest to w istocie najważniejsza przestrzeń którą należy odpowiednio zakomponować, pod potrzeby wszystkich domowników. Zatem jak juz wiemy jak żyjemy i jakie kolory lubimy należy przejść do konkretów. Układ domu ma integralny związek z tym, jak funkcjonuje i jaki daje nastrój, rozkład pokoi, okien i drzwi oraz rozmieszczeni mebli w poszczególnych wnętrzach mają na to wpływ. Zanim zajmiesz się projektowaniem przestrzeni, daj sobie czas na refleksję. Nie ma nic złego w tym aby każde miejsce miało swoją funkcję, nie było zagracone zbytecznymi meblami czy dekoracjami. Pamiętaj,że tak jak w naszej głowie ilośc niepotrzebnych rzeczy, może sprawić, że będziesz czuł się poirytowany i przytłoczony, a nie taki jest cel. Ludzie często ulegają pokusie i zapełniają wnętrza bez uprzedniego zastanowienia się, wierzę że refleksja nad przestrzenią przynosi wiele dobrego. Pozwala zyskać perspektywę, która da większą wolność i pewność projektowania.

Wydzielone strefy definiują funkcje wnętrza

Określanie stref definiuje rozkład pomieszczenia i to, jak spędza się w nim czas, pozostawiając szlaki komunikacyjne, wolne przestrzenie i kanały przepływu powietrza. Nie mam problemów z wyobrażeniem sobie przestrzeni w trójwymiarze, ale wielu osobom sprawia to kłopot. Zawsze prezentuję klientom wizualizację, aby mogli „zobaczyć, jak będzie wyglądał ich dom. Na podglądowych wizualizacjach można określić np. gdzie powinny znajdować się włączniki świateł oraz jak we wnętrzu pracują światła, meble oraz lustra. Można również zamarkować poszczególne sprzęty na ścianie i podłodze kredą i taśmą malarską, co pomoże wyobrazić je sobie we wnętrzu.Regułą na tym etapie jest rezygnacja z elementów, z których nie jest się zadowolonym. Celem jest to, by wnętrze było skrojone na miarę, jak garnitur od dobrego krawca.

WYZNACZENIE STREF – CO NALEŻY SPRAWDZIĆ:

 • Zweryfikuj i dodaj do listy życzeń wszystko, co chcesz by znalazło się w danym wnętrzu, a następnie aranżuj mając to w pamięci. Projektuj tak aby dopasować wszystko do codziennych potrzeb rodziny.
 • zacznij od wyznaczenia stref, by wykorzystać całą przestrzeń.
 • Zadaj sobie pytanie, jak możesz zaprojektować przestrzeń, by sprawić, że łatwiej będzie się mieszkać. Wypróbuj różne opcje na planie, by uzyskać optymalny rozkład i znaleźć miejsce na kącik do siedzenia, stół, telewizor, projektor czy komputer.
 • Wielkość mebli i innych elementów jest kluczem do sukcesu w każdym pomieszczeniu.
 • Pamiętaj, że podczas projektowania tworzysz swój własny dom – nic na pokaz, tworzysz to dla siebie.

6. Spożywanie posiłków – miejsce ogniska domowego w kuchni i jadalni

Okazuje się, że większość z nas nigdy nie zwracała uwagę na to jak spożywa posiłki. Nie dość, że nie zwracamy uwagi na to co jemy, to również jak i kiedy. Aby żyć zdrowo należy spożywać pokarm w spokoju oraz bez zbędnych rozpraszaczy. Złe jest spożywanie jedzenia przed telewizorem, ponieważ nasz umysł skupia się nie na tym co spożywa tylko na tym co ogląda. Dla czego ma to znaczenie? Otóż naukowy, mówią, że prawie połowa populacji źle spożywa posiłki nie wspominając o reszcie niedożywionego świata. Zatem zwróć uwagę jak i kiedy spożywasz posiłki. Optymalnie zaleca się aby rano zjeść śniadanie, znam jednak takich klientów którzy nie jedzą pierwszego posiłku w domu tylko w pracy podczas przerwy na lunch. Spożywanie jedzenia ma bardzo duży wpływa na nasze samopoczucie oraz na skupienie. Zatem zaleca się zjedzenie pierwszego posiłku przed rozpoczęciem pracy aby dostarczyć energii organizmowi. Następnie powinno się nie jeść w odstępie do 9h aby Twój umysł był bardziej wydajny, po zakończeniu pracy należy zjeść zdrowy posiłek który wspomoże organizm po ciężkim dniu pracy. Zapewne słyszałeś od ” naukowców”, lekarzy, dietetyków którzy twierdzą, że należy jeść aż pięć razy dziennie. Osobiście nie zgadzam się z tą teorią wschodnich marionetek globalnych koncernów żywieniowych. Przedstawiona reguła jedzenia z dziewięcio godzinną przerwą zaczerpnięta jest z nauk indyjskich joginów którzy, cieszą się witalnością oraz zdrowiem przez długie lata. To oni w prosty sposób tłumaczą filozofię żywieniową, która wpływa na naszą wydajność. Z pewnością zauważyłeś, że gdy zjesz posiłek w trakcie pracy twoje skupienie spada, robisz się senny i wszystko wydaje się dłużyć bez końca. Przyczyną jest właśnie spożywanie posiłków w trakcie pracy, przez co Twój organizm musi rozkazać Twojemu ciału aby przyjął i przetrawił spożyte jedzenie. Spożywanie jedzenia w biegu nie jest niczym zdrowym zatem zawsze o tym pamiętaj. Jeśli posiadasz, złe nawyki żywieniowe tworzenie nowej przestrzeni pomoże Ci wyznaczyć nowe nawyki dzięki czemu będziesz z chęcią zasiadał do swojego nowego stołu i wygodnych designerskich krzeseł i w spokoju delektował się ulubionymi potrawami.

projekt kuchni z wyspą oraz stołem jadalnianym w jednej przestrzeni

Coraz częściej w mieszkaniach deweloperskich mamy do czynienia z aneksem kuchennych oraz jadalnią w jednej przestrzeni, w domach w zależności od potrzeb możemy zaprojektować szybkie spożywanie posiłków na wyspach kuchennych z hokerami oraz standardowe obiadowe i świąteczne biesiady przy pięknym stole z ciekawymi, wygodnymi krzesłami.

Co za tym idzie musimy jasno określić to w jaki sposób spożywamy posiłki. Jest to jedna z czynności która spaja rodzinę w jedno miejsce. Ważne aby pomieszczenie było wygodne dla wszystkich domowników. Od zawsze łączyliśmy się przy spożywaniu posiłków. Nie bez powodu tak bardzo lubi biesiady świąteczne. Gdy na etapie prac projektowych przemyślisz swoje nawyki możesz wprowadzić pewne zmiany które zaowocują w nowym sposobie życia, dla Ciebie i Twojej rodziny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: