Najbardziej znane projekty krzeseł wszechczasów

Kultowy projekt krzesła to coś więcej niż połączenie formy i funkcji, ucieleśnia inżynierię, praktyczność i wyobraźnię. Krzesło oprócz tego, że zapewnia miejsce do odpoczynku, może prezentować to, co najlepsze w innowacyjnym wzornictwie, wskazywać najbardziej indywidualne gusta, może być miarą szerszych ruchów artystycznych i kulturalnych. XX wiek był złotym wiekiem „nowoczesnego krzesła”. W tym okresie innowacyjność technologiczna i rosnąca elastyczność mas skłoniły najlepszych projektantów do podjęcia zadania ponownego wymyślenia prostego mebla. To zadanie wciąż trwa, a niesamowite projekty krzeseł wkraczają na rynek meblowy. Oto 21 najsłynniejszych krzeseł wszechczasów, prezentujących inspirującą formę i funkcję.

Barcelona MR90

Jedno z najczęściej używanych krzeseł w aranżacji wnętrz, Barcelona Chair to efekt współpracy słynnego architekta Bauhausu Ludwiga Miesa van der Rohe i jego wieloletniej partnerki, architekta i projektantki Lilly Reich. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów ubiegłego wieku i ikoną współczesnego ruchu. Krzesło Barcelona prezentuje prostą elegancję, która jest przykładem słynnej maksymy Miesa – „mniej znaczy więcej”. Krzesło wsparte jest z każdej strony na dwóch chromowanych płaskownikach stalowych. Widziana z boku, pojedyncza krzywizna drążka tworząca tylne i przednie nogi krzesła przecina krzywą S drążka tworzącego siedzisko i tylne nogi, tworząc przecięcie tych dwóch. Wspornikowe siedzisko i oparcie oryginalnych krzeseł zostały obite białą koźlęcą skórą z detalami ze ściągaczem i guzikami.

Krzesło Barcelona z podnóżkiem

linki do sklepów

hjord.pl | dotd.pl | dominidesign.com | knoll

Loungr Chair

Ray i Charles Eames byli jednymi z najbardziej wpływowych projektantów mebli swoich czasów. W 1956 zaprojektowali Lounge Chair, który znacznie wyprzedził swoje czasy. Zestaw mebli został wykonany z czarnej skóry i laminowanej sklejki. To wyjątkowe krzesło ma dwukierunkową konstrukcję i składa się z trzech zakrzywionych muszli ze sklejki owiniętych skórzaną amortyzacją. Wszystkie części krzesła – zagłówek, oparcie i siedzisko są w proporcjach identyczne, podobnie jak pufa. Był to pionierski projekt i krzesło jest popularne do dziś.

Eames fotel wraz z podnóżkiem

linki do sklepów

Fotel Egg

Krzesło Egg Jacobsena po raz pierwszy pojawiło się w recepcji hotelu Royal w Kopenhadze. To krzesło było zwieńczeniem nowej techniki, którą Jacobsen ustanowił w Egg. Niczym rzeźbiarz, Jacobsen najpierw wyrzeźbił jajko z gliny w swoim garażu, aby móc dopracować kształt. Następnie uformował Krzesło Jajowe z mocnej pianki wewnętrznej pod tapicerką. Zawiera również podnóżek uzupełniający rzeźbiony fotel. Rezultatem jest wyłącznie wyjątkowy kształt, dzięki któremu Egg Chair zapewnia prywatność w innych miejscach publicznych. Świadectwo oryginalności i ponadczasowego designu; to wykończenie tkaniny i rzeźbione krzywizny nadają fotelowi Egg Chair klasyczny wygląd.

Fotel jajko jacobsena

linki do sklepów

dotd.pl | Icon Model | hjord-design.pl

CH24 Wishbone chair

Ponadczasowa ikona współczesnego duńskiego designu Kultowe krzesło CH24 Wishbone autorstwa Hansa J. Wegnera zajmuje szczególne miejsce w świecie nowoczesnego designu dzięki unikalnej formie. Projektując CH24, Wegner zdecydował się połączyć oparcie i podłokietnik w jeden element. Aby zapewnić stabilność wygiętej parą blatu i zapewnić wygodne podparcie, Wegner opracował charakterystyczne oparcie w kształcie litery Y, od którego pochodzi nazwa Wishbone Chair. Do wyprodukowania każdego krzesła Wishbone potrzeba ponad 100 kroków, z których większość jest wykonywana ręcznie. Samo ręcznie tkane siedzisko zajmuje wykwalifikowanemu rzemieślnikowi około godziny, przy użyciu około 120 metrów papierowego sznurka, którego imponująca trwałość i stabilność sprawia, że ​​krzesło jest zarówno mocne, jak i trwałe. Krzesło Wishbone zapewnia komfort i stabilność oraz zaspokaja estetyczne pragnienia o wyrazistej, eleganckiej formie. Krzesło Wishbone z biegiem czasu zyskało uznanie jako krzesło idealne, oddające esencję nowoczesnego duńskiego designu.

linki do sklepów

anotherdesign.pl

ghost chair

Krzesło Louis Ghost Chair, nazwane tak trafnie, jest esencją baroku, który powraca, by olśnić, podekscytować i zafascynować. Jest to wygodny fotel z przezroczystego i kolorowego poliwęglanu w stylu Ludwika XV. To wyjątkowe krzesło ma wielki urok i dużą atrakcyjność wizualną oraz wnosi odrobinę elegancji i ironii do każdego stylu domu lub przestrzeni publicznej. Jest to najśmielszy przykład na świecie wtryskiwanego poliwęglanu w jednej formie. Pomimo ulotnego i krystalicznie czystego wyglądu, Louis Ghost jest stabilny i trwały, odporny na wstrząsy i warunki atmosferyczne, a także może być ustawiony na sześć krzeseł. To eleganckie krzesło było u szczytu europejskiego wyrafinowania na początku XVIII wieku, na przełomie XIX i XX wieku ten łatwy do odtworzenia przedmiot w stylu rokoko jest niczym perkal.

linki do sklepów

fabrykaform.pl | atakdesign.pl

lc2 chair

Wyjątkowy fotel LC2 zapisał się w historii projektowania mebli. Fotel ten, stworzony, by usprawnić rozmowę, został wystawiony na Salon d’Automne w Paryżu w 1929 roku, jako archetyp nowoczesnej koncepcji mebli, nazwanej przez jej twórców „wyposażeniem domowym”. Oddzielenie metalowej ramy od tapicerki oddaje podejście racjonalistyczne, to samo oddzielenie odpowiada logice przemysłowej produkcji, jednocześnie wyczarowując architektoniczną relację między konstrukcją nośną a ścianami. Równowaga między formą a funkcją wywodzi się z dogłębnych badań postury człowieka, ludzkiego ciała oraz poprzez zastosowanie modularności – systemu opartego na typowych wymiarach męskiego ciała oraz na języku matematycznym opartym na proporcjach uniwersalnego Harmonia.

Lc2 Poltrona Armchair by Le Corbusier, Pierre Jeanneret & Charlotte Perriand for Cassina
LC Collection 50th Anniversary
W roku 2015 mija 50. rocznica wyprodukowania przez Cassinę kultowej serii projektów LC autorstwa Le Corbusiera, Charlotte Perriand i Pierre’a Jeannereta. Prawa do projektów – powstałych głównie w 1927 i 1928 – przeszły na wielką przyjaciółkę i agentkę Le Corbusiera, urodzoną w Szwajcarii handlarz dziełami sztuki, Heidi Weber w 1959, a prawa do produkcji projektów zostały przyznane Cassinie w 1965, na krótko przed śmiercią Le Corbusiera od zawału serca podczas pływania z Roquebrune Cap Martin – tuż pod słynną willą E1027 Eileen Gray.

linki do sklepów

hjort-design.pl | meble.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: