Wizualizacja wnętrza – dla czego to tyle kosztuje? Chcę tylko „zobaczyć” czyli wiedza dotycząca czym są wizualizacje i w jaki sposób się je wykonuje.

luksusowa kuchnia na wymiar
wizualizacja luksusowej kuchni na wymiar

Wizualizacja – co to takiego?

Zacznijmy od pojęcia czym są wizualizacje? Jest to nic innego jak przedstawienie projektu w 3D za pomocą programów architektonicznych bądz strikte do wykonywania wizualizacji. Przedstawiają one architekturę, wnętrza, meble itp. W obecnej chwili mamy do czynienia z o wiele większą ilością wizualizacji inaczej renderów, niż zdjęć realizacji. Niejednokrotnie dla lajka różnica jest nie do zauważenia.

Wiodące programy do wykonywania wizualizacji wnętrz

A więc zacznijmy od tego, że oprogramowanie graficzne to jedno – niezawodny komputer to drugie. Nie zapominając przy tym, że liczy się również karta graficzna oraz pojemność pamięci podręcznej. Osobiście działam od wielu lat na systemie Macowskim zatem nie odpowiem na pytania jak pracować sprawnie na Windowsie. Dla mnie osobiście jest to niewykonalne, ze względu na niestabilność oprogramowania oraz ilośc niepotrzebnych okienek Windowsa które mogą zadziwić każdego. Zatem biorąc pod uwagę oprogramowanie należy zwrócić uwagę na obsługiwane systemy.

Najbardziej znanym wszystkim grafikom oraz architektom jest oprogramowanie AutoCad oraz 3ds Max oraz Sketchup. Przez długi czas AutoCad nie był jednak programem w którym wykonywano wizualizacje wnętrza, wraz z ustawieniem oświetlenia i materiałów. Z czasem umożliwiono tworzenie bryły 3D i wprowadzenie poprawek gdzie można w obecnej chwili dokonać prostych wizualizacji wnętrza. Jednakże z tego co się orientuję AutoCad jest użytkowany w większości wyłącznie na potrzeby rysunków technicznych 2D, natomiast wizualizacje tworzone są w programie graficznym 3dsMax. Jest to bardzo skomplikowany system graficzny który pozwala nam na przygotowanie wizualizacji dosłownie wszystkiego wraz z możliwością stworzenia animacji. Zatem 3dsMAX nie jest tylko oprogramowaniem do tworzenia samych wizualizacji wnętrza ale również ma wiele dodatkowych opcji co za tym idzie jest dość skomplikowany, a więc jego obsługa wymaga dużej ilości godzin wprawy. Dodatkiem do tego typu programu graficznego jest tzw. nakładka V-ray dzięki którym wykonuje się realistyczne wizualizacje, właśnie takie które nie jesteś wstanie stwierdzić, czy to zdjęcie czy rendering. Sketchup to bardziej znany wszystkim oprogramowanie do Tworzenia projektów wnętrz, jest prosty i intuicyjny tutaj nie potrzeba wiele lat studiowania. Posiada również możliwość wykorzystania nakładki V-ray co powoduje że wizualizacje są realistyczne.

Nie są to jedyne programy do wykonywania wizualizacji, coraz bardziej modny staje się Lumen, który niestety pracuje tylko na Windowsie tak samo jak 3dsMax. Natomiast poszukując coraz to lepszych silników do renderowania, znalazłam w internecie również oprogramowanie Maxwell oraz CinemaRender i CoronaRender. Wszystkie te programy działają na podobnej zasadzie, różnią się tzw. silnikiem renderującym który odpowiada za realizm wizualizacji.

Oprogramowanie tego typu to niemały wydatek. Zatem jeśli myślisz, że tworzenie wnętrz odbywa się na darmowych programach, to bardzo mocno się mylisz. Nie tylko same oprogramowanie to koszt od 5tys. nawet do 12tys.zł, nie zapominajmy że nie jest to jedyne narzędzie projektanta wnętrz. Muszę tutaj dodać iż przeważnie każdy dobry grafik posługuje się oczywiście końcową obróbką zdjęć w Adobe Photoshop. Jest to najbardziej znane oprogramowanie na świecie, które pomaga tworzyć grafiki oraz retuszować zdjęcia jak i wykonywać postprodukcję wizualizacji.

Dla czego to tyle kosztuje?

Zastanawiasz się czasem dla czego wykonanie wizualizacji salonu tyle kosztuje? Wyobraź sobie, że nie jest to magiczna różdzka tylko narzędzie do budowania, zatem zanim klikniesz przycisk „renderuj” musisz stworzyć całą bryłę 3d projektu. W zależności na jakim systemie pracuje projektant zawsze należy stworzyć model 3d tj. wrysowując m.in.: ściany, okna, drzwi, podłogi wraz z ich wykończeniem, sufity właściwe i podwieszane, oświetlenie, meble, dodatki itp. Sam czas wykonywania wizualizacji jest bardzo istotny. Niektóre oprogramowania zabierają dość sporo czasu. Przykładowo wykonując projekt dla inwestycji, gdzie istotne jest aby wizualizacje były wysokiej rozdzielczości np. 2100x1980px w ustawieniach HQ mogą trwać nawet od kilku do kilkunastu godzin. Jeśli w projekcie nie ma skomplikowanych brył, ani zbyt dużej ilości dodatków – optymalny czas renderowania to od 30min do 3godzin. Wiadomo już dla czego architekt wnętrz powinien posiadać dwa komputery, jeden wykonuje wizualizacje na drugim możesz dalej opracowywać inne aspekty dot. projektowania.

Co za tym idzie płacisz za:

  • wrysowanie projektu 2D do 3D (tworzenie były);
  • wprowadzenie materiałów, oświetlenia i dodatków;
  • wykonanie wizualizacji w odpowiednich paramterach
Widok 3D vs. wizualizacja wnętrza

Niektórzy projektanci w ogóle nie posiadają umiejętności ani oprogramowania zatem zlecają wykonanie wizualizacji grafikowi. Zatem płacisz za usługę którą zleca się profesjonaliście abyś oczami kupił projekt. Niejednokrotnie tacy graficy stosują w projektach bardzo drogie designerskie modele mebli które w rzeczywistości nie są w budżecie klienta co powoduje małe „przekłamanie” właściwego projektu. Zatem warto zwracać uwagę na wszystkie elementy w projekcie, ponieważ każdy detal, forma, kształt mają znaczenie dla całości.

Osobiście nie zlecam nikomu wizualizacji, sama wykonuję wszystkie projekty wnętrz o a do z. Spędziłam prawie 11 lat, szlifując swoje umiejętności które pozwalają mi wykonywać wizualizacje na zlecenie dla innych firm. Zatem jeśli masz pytania bądź chciałbyś wykonać wizualizacje wnętrza – napisz śmiało.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: