Proces projektowania koncepcji wnętrza

W tym artykule zapoznasz się z procesem tworzenia projektu koncepcji wnętrza. Biorąc pod uwagę, iż wykonuję swój zawód bardzo długo, nigdy nie musiałam zbytnio się wysilać aby widzieć przestrzeń taka jaką jest i wyobrazić sobie zmiany które tworzą się samoistnie w moim umyśle. Chciałabym zatem przedstawić sposób w który przedstawiam swoje koncepcje inwestorom. Nie każdy z Nas posiada wysoce rozwiniętą wyobraźnię zatem zawsze posiłkuję się inspiracjami, materiałami, prostymi widokami na wnętrze. Podczas wizyt na budowie często szkicuję różne rozwiązania na tablecie czy na kartce (jak brakuje miejsca to i na ścianach). Pomaga to niejednokrotnie przedstawić w 3D formę przeistoczenia wnętrza, co znacznie usprawnia proces pracy nad wymarzoną aranżacją.

Jak tworzę koncepcję?

Od momentu kiedy zapoznam się z oczekiwaniami inwestora, poszukuję rozwiązań zgodnych z przedstawionym budżetem, stylistyką oraz dostępnością materiałów wykończeniowych. Jako projektant wnętrz o długim stażu, zastrzegam sobie prawo do wyboru produktów które spełniają wymagania funkcjonalne, techniczne oraz stylistyczne. Nie jeżdzę do OBI, Leroy Merlin, ponieważ te sieciówki posiadają wg. mnie asortyment gorszego gatunku. Wspieram lokalne biznesy oraz światowe marki które uważam za godne inwestycji.

Pierwszym etapem jest rozmowa z inwestorem, dobranie wariantu projektowego (zakresu usług), analiza poznawcza tj. wyznaczenie budżetu, terminu prac, stylistyki oraz sposobu życia -lifestyle. Więcej na temat określania roli wnętrza znajdziesz w tym artykule >>>tutaj<<<.

Następnie przystępuję do wrysowania rzutu do programu architektonicznego. Skupiam się na układzie funkcjonalnym, rysując na brudno, rozmieszczenie mebli oraz swoje notatki zw. z detalami i sposobami wykończenia.

PROJEKT UKŁADU FUNKCJONALNEGO MIESZKANIA WIELKA PŁYTA

Następnie dobieram materiały wykończeniowe tj. kamień, kafelki, podłogi, kolory ścian, elementy wykończeń, detale, dekoracje itp. Na wstępie pokazuję inwestorom proste szkice pomieszczeń w perspektywie aby w prosty sposób zaprezentować aranżacje. Bardzo lubię posiłkować się również tablicami Pinterest. Jeśli nie wiesz co to za platforma, to koniecznie sprawdź sam. Odwiedź moje tablice inspiracyjne które wspomagaja mnie zawsze w procesie tworzenia.

Materiały dobieram na podstawie próbników polecanych przeze mnie produktów. Wszystkie materiały dostępne są na zamówienie przez pracownię lub na podstawie list zakupowych które przedstawiam w wariancie projektu kompleksowego ( Projekt koncepcyjno-wykonawczy). Po zaakceptowaniu materiałów wykończeniowych przechodzę do przygotowania fotorealistycznych wizualizacji które wieńczą nasze dzieło. Na tym etapie zezwalam na dwie tury poprawek.

BIAŁY MODEL – wizualizacje bez materiałów do podglądu bryły – układu funkcjonalnego.

Do czego służą? Otóż przedstawienie białego modelu pozwala mi na rozmowę na temat układu funkcjonalnego nie samych materiałów wykończeniowych. Dzięki temu podglądowi nie musimy skupiać się na kolorystyce która na tym etapie stanowi dalszy krok działań. Na etapie projektowania koncepcyjnego ustalamy nie tylko układ funkcjonalny ale ogólny styl oraz rodzaj samopoczucia jakie chcemy osiągnąć.

Gdy układ pomieszczeń został zaakceptowany, przedstawiam wizualizacje w dwóch wariantach kolorystycznych do wyboru. Dzięki temu możemy porównać jedno pomieszczenie w zależności od wariantu. Zalecam inwestorom aby wydrukowali kilka wariantów i zawiesili je np. na tablicy inspiracji do budowy domu, następnie przez pare dni przez chwile porównywali projekt. Po kilku dniach podejmiesz decyzję na podstawie tego jak odbierasz dany projekt. Zauważysz że im więcej porównujesz twój umysł sam podpowiada Ci jaki wariant bardziej będzie Ci odpowiadać. Takie psychologiczne triki z pewnością pozwalają podjąć decyzję tym najbardziej niezdecydowanym.

WIDOK NA KUCHNIE W DWÓCH WARIANTACH KOLORYSTYCZNYCH
WIDOK Z KUCHNI NA SALON – DWIE WERSJE KOLORYSTYCZNE

Wizualizacje wnętrza

Ostatni ekscytujący dla inwestorów etap prac projektowych. Ten etap zawarty jest w wariancie projektowym Projekt koncepcyjno-wykonawczy.

Po zaakceptowaniu projektu koncepcyjnego, przechodzę zazwyczaj do dokumentacji technicznej. Jeśli jednak wybrałeś wariant Projekt koncepcyjny z założenia otrzymujesz ode mnie propozycję układu funkcjonalnego w postaci rzutów, mood board z proponowanymi materiałami, lecz bez wizualizacji. Więcej na ten temat znajdziesz w zakładce Oferta.

Mam nadzieję, że ten artykuł przybliży Ci obraz w jaki sposób wygląda współpraca ze mną nad projektem wnętrza. Jeśli masz pytania pisz śmiało office@hcde.com.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: