Projekt mieszkania 63m2 wielka płyta

W jednym z moich projektów miałam do czynienia z aranżacją mieszkania na nowo. Projekt z założenia zakładał zmiany układu funkcjonalnego mieszkania. Skupiłam się oczywiście na wytycznych inwestora. Z założenia miało być to mieszkanie do zamieszkania, a w późniejszym czasie przeznaczone pod wynajem.

Projekt mieszkania – widok na kuchnię – wielka płyta Wrocław Gaj

PROJEKT – REMONT MIESZKANIA W WIELKIEJ PŁYCIE

Od czego zacząć? Czego się spodziewać?

 • Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac remontowych musisz otrzymać pisemną zgodę od Zarządcy budynku na wykonywanie prac remontowych. Aby otrzymać takie pozwolenie udaj się do swojego Zarządcy Budynku (informacje powinny być powieszone w klatce schodowej w okolicy skrzynki pocztowej czy tablicy ogłoszeń. Niejednokrotnie zarządca budynku prosi o przygotowanie krótkiego opisu oraz rzutu zmian. W szczególności kiedy prace dotyczą zmiany w wentylacji, przesunięcia przyłączy wodno-kanalizacyjnych, gazowych czy CO2. Jeśli wykonasz prace bez zezwolenia, musisz być świadom, że jest to samowolka budowlana. Bez sensu tworzyć sobie dodatkowe problemy. Umów się z projektantem wnętrz na konsultacje, dowiedz kiedy rozpocząć projekt aby wykonać wszystko na czas. Nie trać czasu, nerwów i pieniędzy na dodatkowe koszta. jeśli jesteś na takim etapie, masz pytania pisz śmiało karolina.harold@hcde.com.pl
 • Przede wszystkim spodziewaj się narzekań sąsiadów 😉 Aby uprzedzić swoich ulubionych sąsiadów, osiedlowych ninja itp. wystarczy że napiszesz kartkę A4 na klatce schodowej oraz na drzwiach wejściowych pt „Drodzy Sąsiedzi! Z powodu remontu prosimy o wyrozumiałość w godzinach od 6-18 od pon-pt (*podajesz godziny wykonywanych prac), planujemy skończyć do … dziękujemy za wyrozumiałość”.
 • Boazeria – niejednokrotnie w budownictwie z wielkiej płyty, pomieszczenia takie jak korytarz, były przeważnie wykańczane boazerią.
 • Wyburzanie ścian działowych – na tym etapie musisz wiedzieć, że mogą wyjść różnego rodzaju awarie, błędy itp. w instalacji elektrycznej. Pamiętaj że przy generalnym remoncie, należy uwzględnić wymianę całej instalacji elektrycznej.
 • Kominy – muszą zostać nie naruszone, zatem zapomnij o jakichkolwiek zmianach w ich występowaniu
 • Instalacja wodno-kanalizacyjna: bardzo często mamy do czynienia w tym budownictwie, z odstającymi rurami kanalizacyjnymi. Nie warto ich zabudowywać, ale czasami jednak nie mamy wyjścia. Lepszym rozwiązaniem jest konsultacja z projektantem w celu sprawdzenia, czy można dokonać zmian w istniejącej instalacji.
 • Wentylacja grawitacyjna – zawsze pozostawiaj wentylację grawitacyjną. Nigdy, nie staraj się jej zabudowywać. Wentylacja ta jest bardzo istotna w cyrkulacji powierza, zatem nie ma co tutaj bawić się w np. podłączanie okapu. Kanał do podłączenia okapu kuchennego powinien mieć osobny wypust do wprowadzenia rur spiro.
 • Zmiany układu mieszkania – upewnij się podczas konsultacji z projektantem, czy wykonawcą remontu, że istniejące ściany to tylko ścianki działowe a nie nośne. Pamiętaj, że w tym budownictwie dokonywanie jakichkolwiek zmian w ścianach nośnych jest surowo zakazana.
 • Olejowane ościeżnice – niestety tutaj nie masz wyboru. Stare ościeżnice należy po prostu wymienić. Gdy wybierasz stolarkę drzwiową upewnij się co do wymiarów wnęki. Pomierz ją dokładnie w trzech wysokościach – ok.30 cm od podłogi, ok. 140 cm oraz ok. 190 cm. Będziesz mieć pewność, że zamówione drzwi będą pasować. Nie zapomnij również zmierzyć szer. ścianki – zastosuj metodę trzy stopniowego pomiaru.
 • Niska wysokość pomieszczenia – nie bój się zastosować listew przy suficie, mogą one wydłużyć Twoje mieszkanie w czystej iluzji. Im wyższe tym lepiej – stworzysz tym samym wrażenie, że Twoje sufity są o wiele wyżej.
 • Wysokości podłóg – nie zdziwiłabym się, gdyby okazało się, że w każdym pomieszczeniu mamy inną wysokość posadzki. Aby wyrównać podłogę, upewnij się co jest pod danym materiałem. Może okazać się że np. oryginalny parkiet został przykryty innym materiałem. Po zerwaniu starych materiałów na podłodze, warto upewnić się co do poziomu posadzki. Jeśli jesteś w stanie obejść się od wykonywania posadzki samopoziomującej, tym lepiej. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami oraz wydłużeniem czasu wykonywania remontu.

ZMIANA UKŁADU FUNKCJONALNEGO MIESZKANIA

Ze względu na szachty w mieszkaniu zaproponowano zamianę pomieszczeń salon vs. sypialnia. Dla czego? Ponieważ inwestor sam stwierdził, że ilość dziennego światła przewyższa drugą stronę mieszkania gdzie wówczas istniały dwa małe pokoje oddzielone ściankami działowymi. Jeden z pokoi pozostawiono jako pokój gier, przyszły pokój dziecka bądź pokój na wynajem. Koncepcja obejmowana aranżację pokoju gier. Najważniejszym zadaniem jednak było zaprojektowanie dziennej strefy tak aby była funkcjonalna ale nie przytłoczona meblami ze względu na wielkość pomieszczenia.

Rzut mieszkania – dwie koncepcje układu funkcjonalnego

WARIANTY KOLORYSTYCZNE

Przy projektowaniu koncepcji dla tego mieszkania, skupiłam się na stonowanych kolorach TAUPE, oraz MLEKO Z MIODEM 😉 Obydwie aranżacje mają w sobie detale które stanowią ciekawy punkt zwrotny.

PONIŻEJ – dwie koncepcje kolorystyczne wnętrza

KOLORYSTYKA – MLEKO Z MIODEM

Koncepcja dla odważnej młodej pary, z wykorzystaniem płyty osb. Aby wszystko pomieścić w małym wnętrzu, skupiłam się na wykonaniu mebli na wymiar w celu dopracownia jak najmniejszych szczegółów, ze względu na ograniczenia.

KOLORYSTYKA TAUPE

Moja ulubiona paleta tzw. brudasków, czyli kolory ziemi. Stonowane, wysublimowane wnętrze z nutką nowoczesności.

Przedstawione koncepcje objęte są prawami autorskimi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: