Kluczowe elementy w projektowaniu wnętrz – Oświetlenie

Oświetlenie nie tylko nadaje wnętrzu charakteru ale ma także wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Dobrze zaprojektowanie oświetlenie w pomieszczeniach powoduje że stają się one przyjemne, kojące, bezpieczne, zmysłowe, ciekawe, po prostu mają duszę.

Oświetlenie powinno być pierwszym elementem każdego projektu. Ponieważ wszystkie prace remontowo-budowlane zaczynamy od wykończenia sufitu, na tym etapie bardzo ważne jest aby przynajmniej mieć zamysł jak chcemy się w danym wnętrzu czuć. Aby otrzymać miłe dla oczu, korzystne światło w każdym pomieszczeniu, należy przeznaczyć nań odpowiedni budżet. Doświadczenie nauczyło mnie aby dążyć do równowagi światła w całym wnętrzu. Stosuję różne źródła światła oraz żarówki, by uzyskać światło o różnych tonach, od czystej bieli po żółć, nie stronię od tonów niebieskich oraz szarości. Najczęściej jednak stosuję żarówki LED lub wolframowe niskowatowe. Żarówki ledowe są energooszczędnym źródłem światła, co ważne nie nagrzewają się jak typowe żarówki halogenowe, można je dzięki temu montować w dowolnym miejscu. Dają bardzo białe światło, należy wiedzieć jak zamontować np. listwy LED które mogą oświetlić ścianę.

BARWY ŚWIATŁA – JAKĄ ŻARÓWKĘ WYBRAĆ?

rodzaje barw żarówek

Miłe nastrojowe światło uzyskasz dzięki zastosowaniu żarówek wolframowych, które dają ciepłe światło. Światło zadaniowe osiągniemy poprzez niskowatowe oświetlenia punktowe np. do czytania, lampy podłogowe i stołowe. Barwa którą powinieneś zastosować to natężenie ok 2700-3300K. Dzieci, niemowlęta powinny posiadać w pokoju jedną lampkę z bardzo ciepłą barwą tj.2700K, możesz zastosować również żarówki LED z możliwością sterowania kolorem, wieczorem aby wyciszyć dzieci należy stosować barwę różową, jest to kolor który ukołyszę Twoje pociechy do snu. Jeśli jednak potrzebujesz oświetlenia do pracy tutaj koniecznie zastosuj barwę powyżej 4000K. Im więcej naturalnego światła tym lepiej,upewnij się również że Twoje stanowisko pracy jest odpowiednio doświetlone.


OŚWIETLENIE: KLUCZOWE SPRAWY

Sekretem dobrego oświetlenia jest możliwość operowania natężeniem światła w zależności od pory dnia, sytuacji oraz pory roku. Dobierz odpowiednio kolor światła który dopełni efekt który chcesz osiągnąć.

Zastosuj ściemniacze, by mieć możliwość stworzenia przyjemnego nastroju na co dzień i od święta. W tym aspekcie pomoże Ci również zastosowanie ID (inteligentny dom) aby móc sterować dowolnie oświetleniem i nie tylko z Twojego panelu, komputera czy smartphonu.

Umieść punkty świetlne lub żyrandole nad stołem lub grupą mebli z boku wnętrza, raczej unikaj wieszania ich na środku. Dzięki temu można osiągnąć przyjemny efekt pełnej aranżacji. Nigdy nie zostawiaj pomieszczenia z jednym górnym światłem, ten zabieg jest nie funkcjonalny i nie zalecany.


Warstwy ŚWIATŁA

Projektowanie oświetlenia należy rozpocząć od oceny naturalnego światła w słoneczny i pochmurny dzień. Sfotografuj pomieszczenie, zobaczysz jak światło naturalnie ‚rozlewa’ się po pokoju. Natężenie naturalnego światła ogrywa kluczową rolę w projektowaniu wnętrz. Pamiętaj że najlepsze efekty osiągniesz, gdy najpierw rozmieścisz wszystkie meble i odpowiednio do stworzonego układu funkcjonalnego dopierane jest oświetlenie.

Przygotowanie pełnej dokumentacji zajmuje około dwóch tygodni (*w zależności od wielkości i skomplikowania projektu). Nie zalecam wykonywanie projektu oświetlenia a następnie aranżacji wnętrza w odniesieniu do rozkładu mebli. Podczas prac remontowych, może pojawić się kolejny pomysł dot. oświetlenia i dalsze zmiany mogą skomplikować i wydłużyć pracę nad projekt. Dla tego zawsze powtarzam swoim inwestorom że oświetlenie dobieramy gdy ustalimy układ funkcjonalny, co pozwala na indywidualne rozwiązania, np. oświetlenie półek, cokołów itp. Poniżej znajdziesz moje ulubione rozwiązania do rodzaju pomieszczeń.

Projektowanie oświetlenia w salonie

GALERIA PROJEKTÓW – KAROLINA HAROLD INTERIORS {est.2013 cidesign}

Salony z reguły powinny posiadać kilka rodzajów oświetlenia. Sufitowe punktowe, sufitowe dekoracyjne, sufitowe wiszące lampy – żyrandole, kinkiety lub inne oświetlenie ścienne -dekoracyjne. Wszystko po to aby w zależności od pory roku, dnia, nastroju sterować natężeniem światła. Wszystko zależy jaki styl życia preferujesz, czy np. lubisz czytać wieczorem książki na swojej wygodnej sofie, bądź lubisz w przyjemnej scenerii oglądnąć ulubiony serial.


Projekty oświetlenia w kuchni

W kuchni wymieniamy oświetlenie pomocnicze blatowe (montowane w dolnym korpusie szafek wiszących), oświetlenie sufitowe (mogą to być oprawy natynkowe lub wpuszczane), oraz dekoracyjne – lampy wiszące nad wyspą (*jeśli występuje), oświetlenie cokołów, witryn itp.

Przy projektowaniu oświetlenia zawsze myślę, o nietypowych sytuacjach w których mówimy sami do siebie „akurat tutaj przydałoby się światło. Mówimy również o takich rozwiązaniach jak oświetlenie nocne, gdzie np. u młodych rodziców bardzo dobrze się przydaje ze względu na częste nocne wojaże w kuchni, gdy odgrzewane jest jedzenie dla dziecka. Kuchnia z jednym punktem świetlnym na środku jest najgorzej oświetlonym wnętrzem jaki możesz sobie zafundować. Ze względu na fakt, że kuchnia to pomieszczenie w którym przeważnie spędzamy najwięcej czasu, oświetlenie sufitowe musi być odpowiednio rozmieszczone aby praca przy blatach nie była męcząca. W kuchni z zasady powinno stosować się oświetlenie punktowe, bądź oświetlenie na szynach z reflektorami.

STYL KH – POPISOWE DETALE

W moich projektach zawsze skupiam się na doborze dobrego oświetlenia. Stosuję często sufity podwieszane z oświetleniem dekoracyjnym LED (*jeśli prace projektowe rozpoczynamy przed budową – sufity podwieszane nie muszą być koniecznym rozwiązaniem do rozmieszczenia oświetlenia) w których ukrywam oprawy natynkowe różnego rodzaju np. oprawy punktowe, reflektory lub szyno-przewody z reflektorami. Ciekawy kinkiet bądź minimalistyczne listwy ścienne to również mój ulubiony trik stosowany we wnętrzach. Przy wyborze opraw wiszących staram się aby każda oprawa w domu pochodziła z tzw „tej samej bajki”. Wg, własnych wytycznych dobieram kształty tak aby wszystkie zwisy były harmonijne i żadne z nich nie stworzyło innego stylu/klimatu niż ten który ma dominować we wnętrzu. Osobiście uważam, że każde pomieszczenie, powinno mieć oświetlenie sufitowe, ścienne i ew. podłogowe.

Ze względu na sposób wykończenia, parametry techniczne oraz możliwości dot. natężenia światła zaznaczam inwestorom, że stosuję produkty tylko wybranych producentów. Poniżej znajdziesz tabelę i namiary na firmy polskie z produktów których korzystam na codzień aranżując wnętrza. Oświetlenie producentów zagranicznych jest możliwe do zamówienia przy usłudze projektowania wnętrz. Jeśli masz zapytania dotyczące danego produktu który zauważyłeś w naszym projekcie skontaktuj się z naszym biurem pod adresem e-mail.

PRAKTYCZNE PORADY – WAŻNE NA BUDOWIE

Aby wszystko działało sprawnie na budowie w kwestii oświetlenia pamiętaj aby przygotować:

  • przewody do lamp stołowych, stojących -podłogowych oraz do oświetlenia punktowego;
  • obwód do reflektorów skierowanych na obrazy i podkreślających wykończenie ścian
  • obwód na oświetlenie podlistwowe, dolne;
  • obwód na światła ścienne, żyrandole oraz te oprawy które zamierzasz zamontować w meblach.

KIEDY WYKONYWANE JEST OŚWIETLENIE?

Aby dowiedzieć się więcej na temat prawidłowej kolejności prac remontowo-budowlanych zajrzyj >>>tutaj<<< (link Prawidłowa kolejność prac budowlanych domu jednorodzinnego). A więc oświetlenie montujemy na ETAPIE 3 – STAN SUROWY ZAMKNIĘTY (SSZ), zatem przed rozpoczęciem tego etapu upewnij się, że wybrałeś wszystkie rodzaje źródeł oświetlenia. Nie zalecam aby wykonywać prace budowlane jeśli nie masz pewności co do wyboru oświetlenia skorzystaj z konsultacji projektanta wnętrz. Jeśli posiadasz mieszkanie które budowane jest przez dewelopera, upewnij się co do terminu gdzie możesz wykonać zmiany lokatorskie. Oznacza to, że naniesiony zmiany lokatorskie w projekcie instalacji zostaną wykonane przez dewelopera bez dodatkowych kosztów. Jednak jeśli nie zdążyłeś na czas z terminami aby dokonać zmian w projekcie mieszkania, musisz wiązać się z dodatkowymi kosztami remontu, co jednak możesz uniknąć gdy wykonujesz wszystko na czas.


Jeśli potrzebujesz profesjonalisty napisz do mnie karolina.harold@hcde.com.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: