Dekoracje okienne- plisy | ich rodzaje i zastosowanie

Dekoracje okienne to nowa seria artykułów dotycząca porad związanych z materiałami, wariantami i pomysłami. Rozwijając współprace pracowni projektowej, chciałabym zaprezentować produkty z działu dekoracji okien.

Czym są plisy okienne?

Plisy to wszechstronne osłony okienne, przy pomocy których zadbamy o odpowiednie nasłonecznienie, temperaturę i prywatność wewnątrz osłanianych pomieszczeń. Umożliwiają dekorowanie zarówno okien standardowych, jak i tych o nietypowych kształtach (trapezy, trójkąty, wielokąty, półkola) i rozmieszczeniu. 

Dzięki plisom przesłonisz dowolnie wybrany fragment okna, zarówno od góry, jak i od dołu. Zmiana położenia może odbywać się na kilka sposobów. Ciekawym rozwiązaniem są żaluzje plisowane obsługiwane za pomocą uchwytów zlokalizowanych na górnej i dolnej rynnie sterującej. Popularne są również systemy, które wykorzystują sznurek oraz łańcuszek koralikowy. Dla osób ceniących komfort i wygodę użytkowania oferujemy rolety plisowane wyposażone w mechanizm sprężynowy lub elektryczny.


Wśród zalet produktu należy wymienić płynne sterowanie, a także możliwość precyzyjnego zatrzymania osłony w dowolnym położeniu. Ponadto plisy pozwalają na zastosowanie dwóch tkanin w jednym systemie. Szeroka gama materiałów: transparentnych, półprzezroczystych i zaciemniających pozwoli Ci dopasować osłonę do funkcji pomieszczenia.

Zwinięte żaluzje plisowane zajmują niewielką powierzchnię okna. Dzięki temu wnętrze może być widne i odpowiednio nasłonecznione, niezależnie od gramatury wybranego materiału.

Na uwagę zasługuje funkcjonalność, wysoka jakość, a także dostępność produktu w licznych wariantach. Aktualnie kolekcja plisowanych tkanin obejmuje ponad 550 materiałów (plisowanych oraz typu „plaster miodu”). Jesteśmy przekonani, że znajdziesz wśród nich opcję odpowiednią dla Twoich potrzeb.


Zalety produktu

  • Mała powierzchnia przesłonięcia światła okna przy całkowicie podniesionej żaluzji.
  • Zastosowanie ciekawych rozwiązań np. dwie tkanin w jednym systemie.
  • Samohamujący mechanizm sterujący, który pozwala ustawić żaluzje na dowolnej wysokości.
  • Płynna praca żaluzji plisowanych.
  • Zabezpieczenia Child Safety – zapobiegają tworzeniu się niebezpiecznej pętli w systemach sterowanych sznurkiem lub łańcuszkiem koralikowym.

Rodzaje plis

Rynna łącząca plisowaną tkaninę rolety może być przesuwana lub mocowana na stałe. W związku z tym istnieją dwa rodzaje plis: Jednokierunkowa Górna rynna plisy jest zamocowana, a tylko dolna rynna jest sterowana w górę iw dół. Dlatego nie można tutaj zasłonić żadnej części okna, jak zakładka dwukierunkowa. Dwukierunkowy Dwie ruchome rynny, dzięki czemu można zasłonić którą część okna. Idealne rozwiązanie kuchenne, a jeśli mieszkasz na pierwszym piętrze, plisa ma nowoczesny efekt zazdrości, dzięki czemu możesz uchronić się przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów lub sąsiadów. Jak dotąd możliwość zasłonięcia dowolnej części okna to największa zaleta tego rozwiązania.

Evie – żaluzja plisowana z pomysłem

​Wyrazisty, harmonijkowy układ tkanin, najnowsze wzornictwo i kolorystyka. Stworzona do dekoracji i ochrony pomieszczeń przed słońcem.

Plisa Evie może być montowana, m. in. na listwie przyszybowej, dzięki czemu zapewnia wygodny dostęp do okien i drzwi. W zależności od upodobań, zmiana położenia osłony może odbywać się przy użyciu jednego lub dwóch uchwytów, mocowanych na ruchomej rynnie. Poniżej znajdziesz najciekawsze rozwiązania dotyczące rolet plisowanych.

Dane techniczne

Typ żaluzji plisowanychNietypowe kształtyOpcjonalnie montaż bezinwazyjnyOkna dachoweOpcjonalnie sterowanie elektryczne/bateryjnemin. szerokość (mm)min. wysokość (mm)max. szerokość (mm)max. wysokość (mm)
VS/ sterowanie uchwytem**12020015002200
F/ sterowanie sznurkiem***15030023002600
DF/ okna dachowe*12020015001500
PL/ ogrody zimowe****30030015004000
VX/ wielkogabarytowe*40030030002600

Plisy dzień-noc – osłony na każdą porę dnia

Plisy to wszechstronne osłony okienne, przy pomocy których zadbamy o odpowiednie nasłonecznienie, temperaturę i prywatność wewnątrz osłanianych pomieszczeń. Dzięki systemowi dzień-noc możemy dodatkowo łączyć funkcję dwóch różnych osłon w jednej żaluzji sprawiając, że nasze mieszkanie stanie się niezwykle funkcjonalne i dopasowane do naszych potrzeb.


Biorąc pod uwagę europejską normę PN-EN 13120+A1:2014-04 (Child Safety), rolety i żaluzje wewnętrzne powinny być wyposażone w elementy zapewniające ich bezpieczne użytkowanie.

Osłony okienne z zabezpieczeniami Child Safety

Największe zagrożenie stanowią osłony okienne obsługiwane ręcznie przy użyciu sznurków lub koralików. Ich naturalny układ sprawia, że mogą utworzyć niebezpieczną dla dziecka pętle. Dlatego w pomieszczeniach, do których mają dostęp najmłodsi, powinny być zamontowane rolety i żaluzje wyposażone w specjalne zabezpieczenia, takie jak: napinacz sznurka (uniemożliwiający jego swobodne opadanie), zrywalny łącznik sznurka lub łańcuszka (samorozpinający się podczas działania siły nacisku) lub wypinający się mechanizm sterujący (Fly Wheel). Elementy te dostępne są w podstawowym wyposażeniu produktów ANWIS i stosowane są w celu poprawy bezpieczeństwa dzieci.

W produktach sterowanych przy użyciu sznurka, takich jak żaluzje poziome, napinacz pełni funkcję uchwytu. Owiniesz wokół niego nadmiar sznurka, który pozostanie po uniesieniu osłony. W systemach obsługiwanych koralikami (tworzącymi jednolitą pętlę) napinacz pełni rolę zaczepu, w który możesz wpiąć swobodnie opadający łańcuszek. Ten typ zabezpieczenia stosowany jest m. in. w roletach materiałowych, rzymskich oraz żaluzjach plisowanych. W zależności od rodzaju osłony oraz sposobu jej montażu, napinacz może być mocowany do ściany lub do ramy okna.

Osłony wewnętrzne wyposażone w łańcuszek lub sznurek powinny także posiadać zrywalny łącznik. Umożliwi on przerwanie pętli w przypadku działania siły nacisku. Rozczepioną końcówkę szybko połączysz ponownie. Co ważne, nie wpłynie to na dalszą obsługę rolet oraz żaluzji. Jeśli zdecydujesz się na osłony z opcją Child Safety otrzymasz także odpowiednio dopasowaną długość mechanizmu sterującego. W ten sposób końcówka pętli będzie znajdowała się na bezpiecznej wysokości od podłogi, poza zasięgiem dziecka.

Wśród systemów firmy ANWIS tj. rolety rzymskie oraz żaluzje plisowane VX możesz wybrać mechanizm „Fly Wheel”. W sytuacji, gdy sznurek kulkowy zostanie nadmiernie obciążony dojdzie do wypięcia części operacyjnej łańcuszka. Element ten zapewni Ci bezpieczne korzystanie z rolet w otoczeniu dzieci. W przypadku jego rozłączenia z łatwością zamontujesz go ponownie. 

Osłony bez koralika i sznurka

​W ofercie firmy Anwis dostępne są również osłony, które obsługiwane są bez użycia sznurka oraz łańcuszka. Jednym z przykładów mogą być plisy wyposażone w mechanizm sprężynowy. Ich konstrukcja zapewnia cichą i szybką pracę osłony, bez wykorzystania zewnętrznych elementów sterujących. Dzięki temu są wyjątkowo bezpieczne dla najmłodszych i odpowiadają standardom Child Safety.

PORADY PROJEKTANTA WNĘTRZ

Jeśli posiadasz wnętrze które chciałbyś udekorować tkaninami ale nie wiesz jak – zapoznaj się z ofertą konsultacji on-line. Więcej informacji znajdziesz w zakładce oferta.

XO KH

żródło informacji: anwis.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: