Budowa domu – prawidłowa kolejność robót przy budowie domu jednorodzinnego.

Marzysz o własnym domu które będzie spełniało wszystkie Twoje oczekiwania? Jest to jak najbardziej możliwe. Przez rozpoczęciem budowy domu musisz jednak się do tego przygotować nie tylko finansowo ale i mentalnie. Nie jest to łatwy proces, lecz wymienione poniżej porady z pewnością pomogą Ci w podjęciu kilku ważnych kwestii zanim rozpoczniesz pracę nad budową domu jednorodzinnego.

Projekt elewacji domu jednorodzinnego – czarna dachówka, beton, czarna cegła

Budowa vs. marzenia

Budowa domu jednorodzinnego w Polsce liczy się z pewnymi procedurami. W tym artykule zapoznasz się z wszystkimi najważniejszymi informacjami które pomogą Ci zrozumieć w jaki sposób powinieneś przygotować się do roli inwestora. Pamiętajmy, że często nasze wyobrażenia odnośnie budowy czy remontu są inne niż później się okazuje. Aby zapobiec niepotrzebnym stresom, zapoznaj się z etapami budowy domu poniżej.

1


Strategia | Przygotowanie do rozpoczęcia budowy formalności – dokumentacja techniczna

Pamiętaj że wszystko zaczyna się od zamysłu, następnie należy aby dokładnie przemyśleć i przygotować strategię działania. Jeśli posiadasz budżet w którym nie przewidujesz zatrudnianie projektanta wnętrz, tym bardziej zapoznaj się z tym artykułem. Dobre przygotowanie to podstawa.

2


STAN ZEROWY fundamenty, zbrojenie, izlolacja,drenaż

Fundamenty to niezwykle istotny element budynku, dlatego też tak ważne jest odpowiednie wykonanie, a także późniejsze wzmacnianie fundamentów. Jakie prace są niezbędne, aby je wykonać? Znajdziesz opisz w etapie 02.

3


STAN SUROWY OTWARTY

Rozpoczynamy od wiosny. Stawiamy ściany nośne, budujemy strop, wykonujemy schody betonowe jeśli takowe są wrysowane w projekcie, wyprowadzenie wentylacji & budowa komina, wykonanie pokrycia dachu – dachówki oraz zamontowanie okien dachowych.

4


STAN SUROWY ZAMKNIĘTY

Tzw. stan deweloperski w którym dopełniasz wszelkich starań aby zamknąć budowę i uzyskać jej zakończenie oraz odbiór domu.

| STRATEGIA

Przygotowanie do rozpoczęcia budowy – najważniejsze informacje. Co musi zawierac dokumentacja techniczna? gdzie uzyskać pozwolenie na budowę?

Strategia dotycząca przygotowania do rozpoczęcia budowy to najważniejszy aspekt całego przedsięwzięcia. W tym artykule znajdziesz wiele ciekawych wskazówek oraz darmowy planner zadań i ważnych informacji które wspomogą Cię jako inwestora podczas budowy wymarzonego domu.

Poniżej znajdziesz informacje dotyczące kupna działki. Na co warto zwrócić uwagę oraz co konieczne musisz wiedzieć zanim znajdziesz wymarzoną ziemię na budowę domu.

Jak ze wszystkim, aby rozpocząć budowę domu musisz zapoznać się z etapami budowy. Przedstawimy dla Was etapy budowy w ujęciu z perspektywy architekta wnętrz. Wyszczególnię ważne wskazówki które stale zalecam swoim inwestorom, które mogą przydać się każdemu który obecnie jest lub będzie w trakcie nadzorowania prac budowalnych wymarzonego domu.

KUPNO DZIAŁKI – WAŻNE INFORMACJE

Kupno działki wiąże się nie tylko z wymarzonym miejscem. Co ważne jeśli znajdziesz swoją wymarzoną działkę miej pewność co do jej przeszłości oraz przyszłości. Przed zakupem działki warto sprawdzić, czy dla terenu, na którym znajduje się nasza „upatrzona” działka został uchwalony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Dowiemy się z niego, na jakie cele działka jest przeznaczona i czy będziemy mogli wybudować na niej taki dom, o jakim marzymy. W warunkach mogą być także zawarte szczegółowe regulacje, określające m.in.: takie parametry jak: wysokość zabudowy, liczbę kondygnacji, rodzaj dachu, a nawet kolorystykę elewacji, co będzie stanowić bardzo ważną podstawę do ewentualnego projektu domu. Jeśli planujesz projekt nowoczesnego domu musisz koniecznie sprawdzić te informacje, ponieważ po zakupie działki może okazać się, że Twoje marzenia zostaną zniszczone przez regulację które nakazują wręcz daną kolorystykę dachówki co znacznie wpływa na końcowy wygląd domu.

Punktem wręcz obowiązkowym jest przejrzenie księgi wieczystej nieruchomości, w której znajdują się informacje o jej położeniu, wielkości, przeznaczeniu i właścicielu. W dziale trzecim znajdziesz inf. o obciążeniach, np. służebnością drogi koniecznej, w czwartym o hipotekach. Służebności i hipoteki są przypisane do nieruchomości i przechodzą na jej kolejnego właściciela – jeśli sprzedający działkę wziął pod jej hipotekę milion złotych kredytu, to jego dług wraz z gruntem przejdzie na kupującego.

Klasyfikacja działek gruntowych:
 • działki rolne – tereny przeznaczone pod użytki rolne, bez możliwości zabudowy,
 • działki siedliskowe – przeznaczone są pod zabudowę związaną z produkcją rolną,
 • działki budowlane – działki przeznaczone pod zabudowę – szczegółowe parametry tej zabudowy określa MPZP,
 • działki inwestycyjne – rodzaj działek budowlanych, które w MPZP zostały przeznaczone na cele inwestycyjno-przemysłowe,
 • działki rekreacyjne – tereny o charakterze rekreacyjnym, przeznaczone do realizacji inwestycji wypoczynkowych typu domki letniskowe,
 • działki leśne – przepisy określają i definiują, że są to grunty leśne o zwartej powierzchni minimum 0,10 ha, pokryte roślinnością charakterystyczną dla lasu. Nie są one przeznaczone pod cele budowlane.

Możliwości realizacji inwestycji na poszczególnych rodzajach działek określa Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

WAŻNE FORMALNOŚCI DO ZAŁATWIENIA:

PO ZAKUPIE DZIAŁKI należy wykonać kilka czynności które pozwolą Ci uzyskać zgodę na rozpoczęcie budowy. Złożenie dokumentów jest darmowe, czas oczekiwania na decyzję 65-dni, jednak czas ten może ulec wydłużeniu ze wzgl. np. na braki we wniosku. Zatem przygotuj wszelkie dokumenty które pozwolą wydać zgodę bez zbędnego oczekiwania. Pamiętaj, że pozytywna decyzja uprawomocnia się dopiero po 14 dniach (jest to okres, w którym strony postępowania mogą złożyć odwołanie od decyzji).

 • Jeśli posiadasz MPZP należy złożyć w Wydziale Architektury wniosek o wypis i wyrys z Planu
 • Jeżeli natomiast działka nie jest objęta MPZP, konieczne jest uzyskanie decyzji o Warunkach Zabudowy. Zawarte w niej informacje określą kryteria, według których będzie można budować dom.
 • Do wniosku o wydanie WZ należy dołączyć kopię mapy zasadniczej w skali 1:1500 lub 1:1000, obejmującej teren działki i pobliskiego otoczenia, charakterystykę budynku, który planujemy zbudować (podając cechy domu), a także oświadczenie o zapewnieniu dostawy mediów (wody, energii elektrycznej, gazu), które uzyskamy w poszczególnych przedsiębiorstwach.
 • Mapa sytuacyjno-wysokościowa Do realizacji przyłączy mediów niezbędna jest mapa do celów projektowych, czyli mapa sytuacyjno-wysokościowa. Mapki geodezyjne takie jak wspomniana mapa wysokościowa zawierają szereg cennych informacji dla architekta. Tutaj warto zaznaczyć, że mapa sytuacyjno-wysokościowa a mapa zasadnicza to nie to samo. Mapa sytuacyjna działki, czy też inaczej mówiąc mapa wysokościowa działki lub mapa wysokości terenu, jest uzupełnieniem tej drugiej, a co za tym idzie, jest bardziej szczegółowa. Mapa zasadnicza do celów projektowych jest wykorzystywana raczej poglądowo.
 • Mapa do celów projektowych w skali 1:500 Mapa projektowa, czyli inaczej mapa wysokości musi zostać wykonana przez geodetę. Ten dokładnie wyznacza m.in. linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, a następnie nanosi ich wysokość na mapie.
 • Dokumentacja z zapisów prawa miejscowego: Ustawa prawo budowlane ostatnio została znowelizowana. Zmiany jakie zostały wprowadzone to m.in. konieczność opracowania przed rozpoczęciem inwestycji projektu technicznego. Jaki może mieć to wpływ na budowę domu? W wielu przypadkach może wymagać wprowadzenia zmian w gotowych projektach. Projekt techniczny musi zawierać dokładny opis układu obiektu budowlanego. Pod względem tworzenia dokumentu ważna jest powierzchnia zabudowy, a w tym powierzchnia całkowita i powierzchnia użytkowa. Zmiany jakie zaszły w 2020 roku dotyczą także wprowadzenia łatwiejszej legalizacji samowoli budowlanych (czyli tam gdzie miała miejsce budowa bez pozwolenia), w przypadku budynków, które są użytkowane przynajmniej przez 20 lat. Konieczna jest jednak ekspertyza budowlana, która potwierdzi pozwolenie na użytkowanie.
 • Dziennik budowy, który należy założyć jeszcze przed rozpoczęciem prac. Niezwykle ważna jest także cała dokumentacja techniczna budynku czy też plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowiaOstatni z dokumentów musi podpisać kierownik budowy. Ma on także nadzór nad tym co jest wpisywane do dziennika.
 • Plan BIOZ na budowie to konieczność. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury reguluje najważniejsze kwestie w tej sprawie. Chociaż, BIOZ na budowie nie wymaga przedkładania do Starostwa Powiatowego to ważna dokumentacja budowlana. Co zawiera? Przede wszystkim zagrożenia dla bezpieczeństwa i sposoby ich zapobiegania.

WYBÓR PROJEKTU DOMU

To tak naprawdę od Ciebie zależy czy wolisz wybrać gotowy projekt domu czy rozpocząć wszystko od zera wraz z architektem oraz architektem wnętrz.

Gotowe projekty domów z reguły są tańsze, można pozwolić sobie na lekkie zmiany w układzie ścian działowych. Poniżej znajdziesz klasyfikację projektów, która ułatwi Ci poszukiwanie.

 • projekty domów parterowych,
 • projekty domów piętrowych,
 • projekty domów parterowych z garażem,
 • projekty domów z poddaszem,
 • projekty domów nowoczesnych,
 • projekty domów drewnianych,
 • projekty domów szkieletowych,
 • projekty domów bez pozwolenia,
 • projekty domów małych, a w tym projekty domów do 100m2,
 • projekty domów na wąskie działki,
 • projekty domów z kosztorysem,
 • projekty domów tanich w budowie.

KOSZTORYS BUDOWLANY

Kosztorys budowlany to dla Inwestora nieoceniona pomoc zarówno na etapie planowania, organizacji, jak i prowadzenia prac budowlanych. Jest również wymaganym dokumentem do wniosku o kredyt na budowę domu, także nie zapomnij przygotować się do tego zadania. Na jego podstawie bank ocenia inwestycję, na którą będzie udzielony kredyt. Są w nim zawarte istotne informacje na temat kosztów budowy, zarówno w ujęciu całościowym, jak i z podziałem na jej poszczególne etapy. Kosztorysy budowlane możesz wykonać samemu bądź ze specjalistą.

Rodzaje kosztorysów

W zależności od przeznaczenia i zakresu oraz szczegółowości opracowania, a także momentu przygotowania można wyróżnić kilka typów kosztorysów:

 • kosztorys inwestorski – przygotowywany jest przed rozpoczęciem budowy, w oparciu o dokumentację techniczną, a także średnie stawki kosztów robocizny i materiałów; ten kosztorys należy przedłożyć w banku starając się o kredyt,
 • kosztorys ofertowy – przygotowywany jest na potrzeby wyceny kosztów danego etapu budowy i prac przed ich rozpoczęciem; zawarte są w nim dokładne informacje na temat zakresu poszczególnych robót;
 • kosztorys powykonawczy – wykonywany jest po zakończeniu danego etapu prac lub całej budowy; zawiera informacje o aktualnych kosztach całej inwestycji, a także z podziałem na poszczególne roboty;
 • kosztorys ślepy – to kosztorys, w którym ujęty jest tzw. przedmiar, czyli dokładna lista robót niezbędnych do wykonania na danym etapie budowy wraz z opisem sposobu ich wykonania.

Na czym nie warto oszczędzać?

Należy zachować rozsądne podejście do kwestii oszczędzania na budowie i z pewnością nie warto tego robić kosztem jakości materiałów budowlanych. Jeżeli zależy nam na ekonomicznej budowie to już na początku, na etapie wyboru projektu domu powinniśmy zwrócić uwagę na formę bryły i dachu, czyli elementy, mające istotny wpływ na ogólny koszt inwestycji. Szukając oszczędności, warto wybierać domy o zwartej bryle z dachem dwuspadowym. Są to proste konstrukcje, szybkie w wykonaniu i niewymagające skomplikowanych obróbek, dzięki czemu unikniemy strat materiałów budowlanych i izolacyjnych. Koszty budowy podnoszą takie elementy jak balkony, lukarny, wykusze, dlatego wybierając projekt, warto zastanowić się, na czym nam bardziej zależy. Poszukując oszczędności, część Inwestorów decyduje się na wybór tańszych materiałów budowlanych. Oczywiście można zastosować inny gatunek cegły czy pustaka niż ten zalecany w projekcie domu, jednak tutaj koniecznie należy pamiętać, by wybierać materiały budowlane z atestem i nie gorszymi parametrami niż te wskazane przez projektanta. Jeżeli prowadzimy budowę samodzielnie, zainwestujmy w zatrudnienie wykwalifikowanego kierownika budowy, który na bieżąco fachowym okiem sprawdzi poprawność wykonywanych robót. Pozwoli nam to uniknąć błędów, o które przy braku doświadczenia nie jest trudno, a które mogą skutkować koniecznością przeprowadzenia kosztowych przeróbek.

Kiedy zatrudnić projektanta wnętrz?

Z pewnością na etapie gdzie wybrana działka i projekt jest już prawną własnością. Oznacza to że zanim otrzymasz pozwolenie na budowę już możesz poszukać architekta wnętrz. Prace związane z aranżacją wnętrza domu, przeważnie trwają od 2-4 miesięcy. Architekci skracają z reguły czas poszukiwania materiałów. Większość z nich ma podpisane umowy o współprace z każdą firmą z wyposażeniem. Dla czego? Bo zwyczajnie na tym polega ich zawód, aby znać się w pełni na materiałach które są dostępne na rynku i współpracować z firmami które dostarczają produkty na budowę.

Poznaj wszystkie etapy budowy

 1. STAN ZEROWY

2. STAN SUROWY OTWARTY

3. STAN SUROWY ZAMKNIĘTY

4. STAN WYKOŃCZENIOWY

5. ZAKOŃCZENIE BUDOWY

ETAP 1 stan zerowy


Budowa fundamentów to kluczowa kwestia jeżeli chodzi o trwałość budynku. Dlatego też jakość ich wykonania nie może odbiegać od normy. 

Etap stanu zerowego rozpoczyna się zwykle od ogrodzenia posiadłości wraz z umieszczeniem odpowiedniej tablicy zw. z informacjami dot. budowy, przygotowaniem obszaru do przyjazdu ciężarówek itp. W następnej kolejności należy wytyczyć dokładną lokalizację naszego domu. Pamiętajmy, że wytyczenie nieruchomości w terenie może wykonać jedynie uprawniony geodeta.

Po wytyczeniu nieruchomości następuje od wyrównania terenu oraz usunięcia humusu – wierzchniej warstwy gleby. Humus musi być gdzieś składowany, dobrze więc już na początku wybrać stosowne miejsce na „odłożenie” ziemi. Pryzmy ziemi nie powinny mieć więcej niż półtorej metra wysokości od ogrodzenia całego placu budowy. Podczas budowy fundamentów musimy pamiętać o izolacji części podziemnej oraz o rozprowadzeniu poziomych elementów kanalizacyjnych. W niektórych przypadkach konieczne będzie też wykonanie drenażu, który zabezpieczy fundamenty przed niekorzystnym działaniem wilgoci.

Pamiętajmy, że wytyczenie nieruchomości w terenie może wykonać jedynie uprawniony geodeta, którego obowiązkiem będzie zadbanie o to, aby budynek został usytuowany zgodnie z planami budowy i miał dokładnie taki kształt i wymiary, jakie zaplanowano w projektach. Najczęściej w narożnikach wbijane są paliki, a między nimi rozwija się drut, wyznaczający kształt przyszłego budynku – taka konstrukcja nazywana jest „ławą”. Ważne, aby nie zastępować drutu innymi materiałami ( jak na przykład żyłką), które ze względu na swoją elastyczność są zbyt mało precyzyjne. Podczas prac trzeba uważać, aby ławy nie zostały przesunięte. Geodeta powinien też wyznaczyć miejsca przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych oraz tak zwanego rapera – punktu, który będzie odpowiadać poziomowi „zero” (czyli poziomowi podłogi parteru) domu.

Fundamenty – najważniejsze etapy w budowie

Fundamenty to niezwykle istotny element budynku, dlatego też tak ważne jest odpowiednie wykonanie, a także późniejsze etapy wzmacniania fundamentów. Poniżej znajdziesz niezbędne prace aby wykonać odpowiednio fundamenty domu:

 • Wytyczenie i wyznaczenie ścian fundamentów (rzut fundamentów);
 • Wykop pod fundament/kopanie fundamentów (należy zmierzyć ławy fundamentowe);
 • Przygotowanie gruntu pod ławy (przyda się folia na fundamenty);
 • Zbrojenie fundamentu;
 • Montaż deskowania;
 • Wylewka (jeśli chodzi o beton, proporcje można policzyć wykorzystując kalkulator betonu. Podstawową jednostką jest kubik betonu, czyli m³.);
 • Zdjęcie deskowania;
 • Izolacja fundamentów (izolacja pionowa fundamentu);
 • Drenaż domu (odwodnienie budynku);
 • Zasypywanie fundamentów (ław fundamentowych).

Głębokość fundamentów zależna jest od tego, czy dom ma mieć piwnicę – oraz od strefy przemarzania gruntu. Jeśli dom nie posiada piwnicy, fundament powinien być osadzony pod poziomem przemarzania gruntu, a ten jest odmienny w rożnych obszarach (w Polsce te wartości wahają się od 0,8 do 1,4 m). W przypadku domu z piwnicą, zagłębienie zależne jest od jej wysokości.

Istnieje kilka rodzajów fundamentów – ławy fundamentowe (wylewane, zwykle ze zbrojonego betonu, bezpośrednio w gruncie lub na wysokości kilkudziesięciu centymetrów w deskowaniu), płyty fundamentowe (z płyt żelbetonowych, grubszych w miejscach oparcia ścian – ten sposób zwykle stosuje się tam, gdzie gleba ma słabą nośność) i stopy fundamentowe. Ostatnią fazą, doprowadzającą dom do stanu zerowego jest wykonanie wylewki/podkładu pod podłogi. W ramach prac na tym etapie konieczne jest przygotowanie podkładu i izolacji – wykończenia podłóg wykonywane są w etapie wykończenia wnętrz. Należy pamiętać, że w dużej mierze to podkład i izolacja zadecydują i o tym, czy podłogi będą równe, i o tym, czy nie będzie przez nie uciekać z domu wiele ciepła. Płyta gruntowa powinna więc być izolowana zarówno od wilgoci, jak i termicznie.

Ważne informacje dotyczące izolacji fundamentów, o których typowy inwestor nie ma pojęcia:

 • dysperbit ( czarna maź fundamenty) Mówiąc krótko, można określić go jako dyspresyjną hydroizolację opartą na masie asfaltowo-kauczukowej. W jej skład wchodzi asfalt ponaftowy, który jest w odpowiedni sposób modyfikowany przy użyciu syntetycznego kauczuku. Niezwykle istotną kwestią jest także dodanie specjalnych środków emulgujących, substancji, które obniżają temperaturę krzepnięcia wody, a także tak zwanych inhibitorów korozji. Wszystko to sprawia, że produkt ten jest doskonałym materiałem do przygotowania trwałych powłok hydroizolacyjnych.

Po co dysperbit jest stosowany? Przede wszystkim w celu zabezpieczenia takich elementów jak pokrycia dachowe, wykonania izolacji fundamentów, ścian, łazienek, pralni, a także do gruntowania podłoża. Co daje dysperbit? Należy zwrócić uwagę na to, iż może być on zastosowany w sposób natychmiastowy, bez podgrzewania. Tworzy bardzo elastyczną powłokę, która wyróżnia się odpornością na działanie wody i zmienną temperaturę, a także nieinwazyjnym wpływem na takie materiały jak styropian.

 • Masy dyspersyjne, grubowarstwowe (KMB) wykorzystuje się jako izolację przeciwwodną praktycznie każdego typu. Masy KMB polecane są w szczególności do izolacji fundamentów, płyt fundamentowych i ścian piwnic od strony napierania wody. Nadają się także do wykonywania uszczelnień międzywarstwowych (pod jastrychem dociskowym) w pomieszczeniach mokrych, na balkonach i tarasach. Może być także używana do przyklejania płyt termoizolacyjnych do ścian fundamentów. System hydroizolacji oparty o modyfikowane polimerami masy uszczelniające KMB skraca czas prac, a jednocześnie zapewnia wysoką skuteczność.

SZ stan zerowy BUDOWA DOMU źródło zdj: https://www.dako.eu/uploads/drive/wp_uploads/sites/3/2019/05/budowa_domu_sso_DAKO-3.jpg

ETAP 2 stan surowy otwarty

Rozpoczynamy od wiosny. Stawiamy ściany nośne, budujemy strop, wykonujemy schody betonowe jeśli takowe są wrysowane w projekcie, wyprowadzenie wentylacji & budowa komina, wykonanie pokrycia dachu – dachówki oraz zamontowanie okien dachowych.

Rozpoczęcie etapu drugiego powinniśmy obejmować miesiące wiosenne. Jeśli chcemy sprawnie pokierować pracami budowlanymi, umówmy się wcześniej z ekipą murarską oraz z dekarzem. 

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przy stawianiu ścian bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na izolację przeciw wilgoci. Zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić później do poważnych problemów – a wykonanie napraw może być trudne i kosztowne.

Częstym błędem jest także złe wypoziomowanie i wypionowanie murów: to z kolei kończy się problemem z krzywymi ścianami i kłopotami ze stawianiem stropu.

W ścianach trzeba też przewidzieć miejsca na stolarkę otworową: okna oraz drzwi. Ważne, aby okna i drzwi zamawiać dopiero, gdy otwory będą już gotowe i zostaną starannie wymierzone – nie wcześniej(!), na etapie projektu. Trzeba pamiętać, że nawet kilka milimetrów różnicy może sprawić, że okna będą za małe albo za duże, a to z kolei doprowadzi do problemów z montażem i szczelnością.

W przypadku stropów należy pamiętać, że beton potrzebuje czasu, aby nabrać wytrzymałości. Lepiej więc nie usuwać zbyt wcześnie konstrukcji podtrzymującej powstające stropy.

Dach powinien zostać wykonany jak najszybciej – jeśli nie wykończony w pełni, to należy zadbać o zabezpieczenie jego konstrukcji i przynajmniej prowizoryczne zasłonięcie. Inaczej świeżo postawione ściany, podłogi czy stropy będą narażone na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych.

Etap stanu surowy otwarty tzw. SSO obejmuje wykonanie:

 • Stawianie ścian nośnych parteru
 • Szalowanie stropu
 • Wykonanie stropu (jeśli dom piętrowy) lub wieńca (jeśli dom parterowy)
 • Wykonanie ścianek kolankowych, ścianek szczytowych (*jeśli są w projekcie);
 • Postawienie konstrukcji dachu
 • Zamontowania okien połaciowych (*zamawiamy dopiero gdy otwory zostaną wymurowane, w celu dokładnego pomiaru)
 • Ułożenie dachówki
 • Docieplenie dachu
 • Podwieszanie sufitów płytami g-k (na piętrze lub na parterze przy domu parterowym).
 • Postawienie ścianek działowych

BUDŻET STANU SUROWEGO – na co się przygotować?

Etap stanu surowego może pochłonąć dość dużą ilość budżetu (od 40 do 45% wartości całej inwestycji). Dlatego przed jego rozpoczęciem powinniśmy dobrze się przygotować pod względem finansowym. Jeśli korzystamy z pomocy banku jest to ostateczny czas na zakończenie formalności kredytowych bądź pożyczkowych.

Jeżeli chciałbyś poznać dokładnie koszty tych prac, zapraszamy na stronę http://www.kb.pl gdzie znajdziesz  kalkulator kosztów budowy lub na przykładowy kosztorys budowy domu do stanu surowego. Wspomoże Cię to w samodzielnej kalkulacji kosztów.

Tutaj warto dodać kilka słów na temat kominów. W zależności od tego jak dom ma być ogrzewany, trzeba zamontować w nim kominy wentylacyjne i komin grzewczy. Często konieczna jest też nasada kominowa. Podczas montażu dachu, można zastosować specjalny panel. Kominy wtedy wyglądają o wiele lepiej.

W momencie, gdy ściany zewnętrzne, stropy i konstrukcja dachu są gotowe, ale jeszcze nie wstawiono okien i drzwi, można mówić o wykończeniu domu do stanu surowego otwartego tzw. SSO. Jest to zazwyczaj około ⅓ prac, które muszą zostać przeprowadzone, aby budynek był w pełni gotów do zamieszkania. Stawianie konstrukcji domu – ścian, słupów, stropów oraz dachu – uważane jest często za najważniejszy etap budowy. Błędy popełnione w tej fazie mogą być trudne lub nawet niemożliwe do naprawienia. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że ukończenie konstrukcji to nie koniec prac, a zaledwie ich półmetek – prace wykończeniowe i urządzanie domu zajmą najmniej drugie tyle czasu, a często też pochłaniają znacznie większy budżet niż przygotowanie stanu surowego.

Etap 3 Stan surowy zamknięty

Tzw. stan deweloperski w którym dopełniasz wszelkich starań aby zamknąć budowę i uzyskać jej zakończenie oraz odbiór domu.

Etap stanu surowy zamknięty tzw. SSZ obejmuje wykonanie:

 • Osadzenie wszystkich drzwi zewnętrznych, montaż bramy garażowej
 • Montaż stolarki okiennej & rolet wbudowanych
 • Wykonanie instalacji elektrycznej,
 • Wykonanie instalacji gazowej, wodnej i kanalizacyjnej,
 • Tynkowanie ścian *Czas na wyschnięcie
 • Izolowanie podłóg
 • Położenie ogrzewania podłogowego (jeśli jest) + c.o.
 • Wylanie posadzek *Czas na wyschnięcie
 • Obrobienie instalacji elektrycznej, gazowej i wodnej.
 • Ocieplenie ścian zewnętrznych
 • Tynkowanie zewnętrzne (* zgodnie z projektem elewacji),
 • Wykonanie podbitki i obróbki blacharskiej dachu
 • Wykonanie tarasu (*zgodnie z projektem)

Stan surowy zamknięty to etap, na którym dom zostaje zabezpieczony przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Z tego względu warto zakończyć go przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Po montażu instalacji trzeba je odpowiednio przetestować. Konieczna będzie wizyta certyfikowanych instalatorów, którzy przetestują instalacje i dokonają ich odbioru.  Po odbiorze instalacji przychodzi czas na wykonanie suchych tynków, uporządkowanie placu budowy oraz wykonanie stałego ogrodzenia.

przebudowa domu jednorodzinnego DĘBOWY JELCZ

Etap 4 Stan wykończeniowy

Dopiero teraz robi się ciekawie, dopiero teraz odczujesz że urządzasz swój dom. Większość inwestorów skupia się tylko na tym etapie lecz wyżej wymienione podpunkty przeprowadzą Cię sprawniej przez cały ten zwariowany proces projektowy.

Widząc wszelkiego rodzaju wpisy w internecie, czasem dziwi mnie chronologia wykonywanych czynności. Na studiach zawsze nam tłumaczono, aby zaczynać „od góry i kończyć na dole”. Dziwnie brzmi ale pozwala inwestorom zapamiętać zasadę wykończenia wnętrz w prawidłowy sposób.

Etap stanu surowy zamknięty tzw. SSZ obejmuje wykonanie prac:

 • Dekoracja sufitu, montaż listew przyściennych, rozet, paneli innych zdobień sufitowo-ściennych
 • Wykonanie gładzi ściennych, gruntowanie – malowanie podkładem, malowanie kolorem lub tynkowanie dekoracyjne, tapetowanie, układanie cegły (*dekoracja ścian zgodnie z projektem),
 • Podłączenie instalacji oraz wykonanie testów sprawności,
 • Kafelkowanie pomieszczeń mokrych, wylewanie posadzek betonowych, cementowych,
 • Położenie podłóg drewnianych czy paneli,
 • Instalacja sanitariatów
 • Montaż drzwi wewnętrznych (*zawsze po zakończonej podłodze)
 • Montaż list przypodłogowych,
 • Montaż mebli kuchennych & innych mebli do zabudowy,
 • Instalacja lamp oraz osprzęt do sterowania,
 • Urządzanie domu, meble ruchome, zasłony, dekoracje.

| zakończenie budowy

Jest to etap, w którym kończymy wszystkie sprawy formalne. Aby legalnie zamieszkać w domu musisz zgłosić zawiadomienie o zakończeniu budowy. Kompletny wniosek składamy do właściwego nadzoru budowlanego

Pamiętaj aby dołączyć do dokumentacji:

 • Dziennik budowy
 • Dokumentacje odbioru przyłączy
 • Powykonawczą inwentaryzację geodezyjną
 • Kopie świadectwa energetycznego
 • Oświadczenia sporządzone przez kierownika budowy (dotyczące zagospodarowania terenu przyległego oraz zgodności stanu domu z projektem budowlanym i aktualnymi przepisami prawa).

Jeśli zawiadomienie o zakończeniu budowy było kompletne, wówczas nadzór budowlany udzieli tzw. milczącej zgody na zamieszkanie. Jeśli w ciągu 21 dni od daty złożenia wniosku, nie otrzymamy żadnego pisma, oznacza to, że możemy w pełni legalnie wprowadzić się do naszego domu.


Mam nadzieję, że wypisane w tym artykule informację, przydadzą Ci się przy rozpoczęciu Twojej inwestycji. Udanego budowania!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Strona internetowa WordPress.com.

%d blogerów lubi to: