Remont w kamienicy | Co musisz wiedzieć?

budynki mieszkalne komunalne | kamiennice zabytkowe | kamienice 1930-65


Zmiany lokatorskie – to częste zagadnienie, dla wielu ludzi w związku z powyższym przedstawiamy kilka ważnych informacji remontów, renowacji w mieszkaniach współdzielczych przed wykupem oraz po wykupie.

Większość budynków z roku 1940-65 posiadają niesamowite udziwnienia które zostały zaadaptowane pod koniec wojny światowej. To wtedy właśnie dzielono części wspólne dużych mieszkań aby podzielić je na mniejsze. Z tego właśnie powodu w obecnych sytuacjach, mieszkania w kamienicach są dość ciekawe a niejednokrotnie śmiesznie niedorzeczne.

!?

Zmiany lokatorskie w mieszkaniu w kamienicy

Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem remontu w swoim mieszkaniu w kamienicy?

  • Sprawdź gdzie znajduje się Twój Zarząd Komunalny i dowiedź się jakie dokumenty posiadają w swoim archiwum. Dowiedz się kiedy były wykonywane przeglądy techniczne budynku, wymiany pionów itp; Sprawdź czy kiedykolwiek klatka schodowa była remontowana, zawołaj kominiarza i niech wyda decyzję dot. wentylacji i kominów w budynku. Pamiętaj, że instalacja elektryczna jest równie ważna a i ona była dzielona więc konieczne jest aby sprawdzić stan techniczny budynku.Dokumentacja wszelkich adaptacji, remontów, przeróbek zw. z dostosowaniem lokalu do potrzeb wynajmującego.
  • Przygotowanie dokumentacji technicznej zmian lokatorskich wynosi przeważnie od 2 tys.złotych Wszystko również zależy, czy Zarząd wymaga szczegółowych rysunków wodno-kanalizacyjnych i elektryki. Jeśli tak, kwota za dokumentacje zwyczajnie wzrasta poprzez ilość pracy którą należy poświęcić do przygotowania takiej dokumentacji.

Pozwolenie budowlane na remont w starej kamienicy

Mieszkanie w kamienicy może mieć wiele atutów. Tego typu budynki zazwyczaj znajdują się w centrum miasta, a często także zapewniają wysoki poziom estetyki. Niestety kamienica wiąże się także z pewnymi ograniczeniami prawnymi.

Remonty kamienic wymagają całej procedury formalnej. Wykonanie małego remontu może wiązać się ze zgłoszeniem do właściwego organu administracji architektoniczno budowlanej. Samo zgłoszenie nie jest szczególnie skomplikowane ani czasochłonne. Sytuacja zmienia się w przypadku generalnego remontu od podstaw.

Kapitalny remont mieszkania w kamienicy może wymagać uzyskania pozwolenia budowlanego. Będą to na przykład remonty kamienic, które uwzględniają wyburzenie ścian nośnych czy podnoszenie ostatniej kondygnacji. Pozwolenie wymaga sporządzenia pełnej dokumentacji, a w tym projektu zmian w budynku. Jest to przedsięwzięcie, które dodatkowo podniesie koszty inwestycji.

Częste błędy przy rozpoczynaniu remontu w pojedynkę:

  • Nie myśl sobie, że jesteś „Bohaterem Swojego Domu”, zarządy i urzędy bardzo szybko dadzą Ci do wiwatu swoimi papierologicznymi-debilizmami, a więc od samego początku warto wziąć duży oddech i troszkę się zdystansować, bo wyzwań będzie co nie miara! 😉
  • Ustal budżet i dolicz około 25% na nie przewidziane wydatki – bądź realistą, może się okazać że i to nie starczy na pokrycie wszystkich kosztów. Zatem pamiętaj, że budżet to coś na co wpływ ma wiele czynników. Dla tego właśnie aby nie stanąć przed wezwaniem należy upewnić się że Twój budynek jest wart rozpoczynania remontu/renowacji.
  • Jeśli jesteś w stanie rozpocząć pracę nad planem renowacji zacznij to conajmniej 3-5 miesiące przed. Pozwoli Ci to po pierwsze zaplanować remont, złożyć odpowiednią dokumentację i przygotować się do remontu zamawiając odpowiednio wcześnie produkty wykończeniowe. Masz dużo pracy oraz zajęć które nie pozwalają Ci na spędzanie czasu nad projektem. Zleć pracę remontowe i nadzorujące naszej pracowni. Z pewnością będziesz miał miej zmartwień i większy spokój ducha bo remontem zajmuje się profesjonalista.
  • Uważaj na ekipy remontowe. Nie jednokrotnie „Pan Gieniu” powie, że umie zrobić, ale po kilku piwkach na budowie zapomni i będzie klops. Poza tym wielu z nich coś tam niby potrafi, ale należy się nauczyć, że NA EKIPIE REMONTOWO-BUDOWLANEJ NIE OSZCZĘDZAMY – chyba, że chcemy mieć dom z kartek albo inne świństwa zamurowane w ścianach. Dobra ekipa, jest zabukowana więc nie masz co się pchać spóźniony, bo nikt nie zrobi miejsca bo Ty zapomniałeś pomyśleć. Chcesz mieć wykonany dobrze remont, zaplanuj, zarezerwuj i zapłać tyle ile ta praca powinna kosztować, bez zbędnych udziwnień. W końcu ktoś remontuje dom/mieszkanie w którym będziesz żyć, więc nie patrzcie się na uciekająca kasę bo ona nigdy nie będzie leżeć w łóżku i na was czekać. Trzeba ją wydawać mądrze i z myślą o rewelacyjnym efekcie. Dobra ekipa remontowa, jest również ubezpieczona, a więc przy jakiejkolwiek szkodzie, ubezpieczyciel pokrywa wydatki. Nie musisz martwić się, że „Pan Gieniu” zbije kafel za 200/m2 który miał być tylko na przedpokój i czekało się na nie 4 tyg. Takich sytuacji na budowie jest bardzo dużo a więc należy pamiętać aby nie brać budowlańców którzy są najtańszy (pamiętaj- dom z kartek!), tylko tacy którzy znają się na rzeczy i przede wszystkim mają sprzęt do obróbki.

Zaczynamy projekt od sprawdzenia budynku oraz całego mieszkania. Inwentaryzacja polega nie tylko na wykonaniu pomiarów. Aby wykonać ją dobrze należy znać się na budownictwie a to oznacza że wykonywanie inwentaryzacji na własną rękę często kończy się większymi problemami z powodu kupna tzw. „Kota w worku”.

Przy wyborze projektu w wariancie zmian lokatorskich, otrzymujesz książkę ze zmianami, bez wizualizacji wnętrza oraz doboru materiałów wykończeniowych. Praca projektowa polega na ustaleniu najważniejszych kwestii budowlanych i przygotowania dokumentacji technicznej którą złożysz w Zarządzie.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: