Zastosowanie sztukaterii, listw przypodłogowych i innych dekoracji

DEKORACJE ŚCIENNE | ROZETY | LISTWY PRZYPODŁOGOWE

  SZTUKATERIA – co to takiego?  

Sztukateria – stiuki i inne elementy dekoracyjne[1] (np. puttaornamentygzymsy wewnątrz pomieszczeń) wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej, często odlewane i montowane do podłoża (do ściansufitów). Stosowane w architekturze od starożytności, upowszechniły się w okresie renesansu i baroku.

W chwili obecnej często zastępowane są elementami wykonanymi ze styropianu z naniesioną powłoka zabezpieczającą. Istnieją dwie metody nakładania warstwy zewnętrznej, tj.:

  • metoda ciągniona – styropianowy kształt jest przeciągany pod odpowiednią formatką z jednoczesnym nałożeniem masy kwarcowej; ta metoda zapewnia wysoką ostrość krawędzi, co wpływa na jakość produktu końcowego,
  • metoda natryskowa – ręczne natryskiwanie masy akrylowej; ten sposób nie gwarantuje jednakowej grubości listwy oraz krawędzie są bardziej „zlane”; metoda stosowana najczęściej przy produktach niewymiarowych lub niepowtarzalnych.

Sztukaterię można podzielić ze względu na zastosowanie. Wyróżnia się sztukaterię elewacyjną (zewnętrzną) oraz wewnętrzną, do której zaliczają się listwy przysufitowe, ścienne, przypodłogowe oraz rozety i ramy (obrazów, luster itp.).

W tym artykule zapoznasz się tylko z informacjami związanymi z dekoracjami we wnętrzu. Ze względu na obszerną ilość sztukaterii zewnętrznych wolę skupić się produktach które pozwolą Ci zdecydować że jednak zastosowanie sztukaterii jest naprawdę bardzo interesującym zagadnieniem dekoracji ścian, sufitów oraz podłóg.

Tworząc wnętrza zawsze myślę o tym jaki efekt i emocje chciałabym uchwycić ” na stałe” aby mieszkańcy mogli zawsze cieszyć się z powodu przebywania w ich wymarzonych wnętrzach. Przy temacie sztukaterii odnajduję swój kolejny żywioł, tzn. kreatywność która pozwala na różnego rodzaju rozwiązań które stanowią właśnie to „coś” co każdy z nas projektantów ma w sobie. Nie zależnie od stylu który wyróżnia każdego z artystów, możemy pozwolić sobie na nieskończoną możliwość zastosowań. jedynie co tak naprawdę odstrasza niektórych inwestorów to fakt że że jest to dodatkowy koszt przy wykończeniu wnętrza. Jednakże w obecnych czasach mieszamy style oraz pozwalamy sobie na niekonwencjonalne zastosowania. Sklepy z elementami dekoracyjnymi oferują wiele rodzajów listew, które możemy w dowolny sposób zestawiać ze sobą.

Rodzaje sztukaterii

WE WNĘTRZU

Sztukateria, która montowana jest wewnątrz to głównie listwy przysufitowe, naścienne, przypodłogowe, a także rozety, pilastry, portale oraz kolumny.

Dekoracje sufitowe

Budowa domu często rozpoczyna się od takich zagadnień jakie oświetlenie wybierzesz. Jeśli posiadasz tą wiedzę to możesz zastosować interesujące rozwiązania przy dekoracji sufitów, kończąc swoje dzieło lampą. Poniżej znajdziesz opis wraz z inspiracjami.

Dekoracyjne rozety to okrągłe elementy montowane na sufitach wokół żyrandoli oraz lamp. Żeby tego typu listwy sufitowe cieszyły oczy i przyciągały spojrzenia gości, należy dostosować ich średnicę do rozmiarów lampy – powinna być 30% mniejsza niż średnica żyrandola

  • Sztukateria poliuretanowa charakteryzuje się dużą trwałością, jak również odpornością na czynniki mechaniczne, wilgoć oraz promienie UV. Pianka jest łatwa w obróbce, a także nie obciąża konstrukcji ścian. Poliuretan bywa wykorzystywany z powodzeniem w kuchni lub łazience.
  • Sztukateria styropianowa charakteryzuje się dużą lekkością. Główną zaletą takiego rozwiązania jest łatwy sposób montażu – styropian możemy zamontować na klej i pomalować na dowolny kolor. Jej słabym punktem bywa niska wytrzymałość na mechaniczne uszkodzenia.
  • Sztukateria gipsowa jest niezbyt odporna, a montaż wymaga fachowej ręki. Obecnie wzmacnia się elementy gipsowe włóknem szklanym. Konstrukcja tego typu zapewnia jednak najlepszy efekt wizualny.
  • Sztukateria drewniana sprawdza się w zabytkowych wnętrzach, stylowych kamienicach i mieszkaniach urządzonych w nowoczesnym stylu. Ornamenty z wykorzystaniem drewna są także niezwykle popularne, ale wykonywane najczęściej na zamówienie.

Dekoracje ścienne – fasety, listwy, dekory

Fasety to oryginalna dekoracja ściany, która nie tylko ma wartość estetyczną, ale może również ukryć pewne niedostatki architektoniczne. Zaokrąglone listwy umieszczone między ścianą a sufitem tworzą również złudzenie optyczne – zwiększą wysokość pomieszczenia.

Projekt mieszkania w kamienicy z zastosowaniem sztukaterii ściennych

Listwy przypodłogowe


Kolejny rodzaj dekoracji – listwy cokołowe – to najpopularniejsze sztukaterie, które stanowią efektowne wykończenie podłogi wykonanej z desek drewnianych lub paneli laminowanych. Listwy przypodłogowe pełnią jednak nie tylko rolę dekoracji – mogą również ukryć kable.

Dekoracje okienne

Często dekoracje okien pozostawiamy na sam koniec. Warto jednak zainspirować się aranżacjami z całego świata które z pewnością przypadną Ci do gustu.

Studio projektowania wnętrz Karolina Harold

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: